Dlhy aj eurofondy spláchli v starej firme. Nasledovník opäť točí milióny

Výroba keramických domov v Lučenci vyvoláva otázniky.

Pri pohľade na finančné výsledky za rok 2019 mohli byť majitelia výrobcu a predajcu keramických domov z Lučenca spokojní. Tržby firmy Ceramic Houses, koncom roka 2019 premenovanej na Canadian Houses, prevýšili 4,5 milióna eur. Každé tretie euro pritom premenila na zisk.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Po piatich rokoch je všetko inak. Firmu naháňajú daniari. Na súd podali návrh na vyhlásenie jej konkurzu, keďže voči nej evidujú dlh vyše pol milióna eur.

Príbeh je však zaujímavý najmä tým, že keramické domy sa v Lučenci vyrábajú naďalej. Vo firme, ktorá sídli na tej istej adrese a má len mierne pozmenený názov a vlastnícku štruktúru.

Diera na trhu

Popularita montovaných domov v uplynulých rokoch rástla. Súvisí to s finančnou výhodnosťou a časovou úsporou pri výstavbe. Okrem všeobecne známych drevodomov existujú aj ďalšie alternatívy.

Jednou z nich sú keramické domy. Vyrábajú sa z keramického kompozitu. V praxi to funguje tak, že jednotlivé dielce domu sa vyrobia vo fabrike a potom sa zmontujú na požadovanom mieste.

Súvisiaci článok Spláchli svoje toxické firmy. Ficov brat, Bašternák a developer postupovali rovnako Čítajte 

V tomto segmente sa rozhodla podnikať aj spoločnosť Silicate World. Kedy, to je ťažké povedať. Aj preto, že vznikla ešte v roku 2003 pod názvom Auto P.R. a medzičasom sa dvakrát premenovala, najprv na Slovakite a potom na Slovawood.

Najviac sa však firma zviditeľnila pod názvom Silicate World, ktorý nesie od roku 2015.

V biznise jej pomohol aj štát. V roku 2017 jej ministerstvo školstva, na ktorého čele stál vtedy nominant SNS Peter Plavčan, prikleplo eurofondy vo výške jedného milióna eur.

Zajímavost :  Kupní smlouva na automobil či motocykl - Vzor ke stažení

Na trhu sa firma usilovala uspieť aj klasickejšími marketingovými aktivitami. V roku 2018 televízia TA3 odvysielala (pravdepodobne platenú) reportáž, ktorá predstavovala výhody keramických domov.

Firma bola v tom čase na vrchole. V roku 2017 jej tržby prekonali hranicu 13 miliónov eur, o rok neskôr prevýšili 12 miliónov eur.

Zlom prišiel v roku 2019, keď sa tržby prudko prepadli na 1,1 milióna eur a firma vygenerovala stratu vyše sedem miliónov eur.

Problémy s daniarmi

Aby zmien obchodného mena nebolo málo, koncom roka sa Silicate World 2019 premenovala opäť, teda už po štvrtý raz. Tentoraz na Slovakian Wood. Pod týmto menom sa zaradila medzi najväčších dlžníkov finančnej správy. V roku 2022 pri nej svietil daňový nedoplatok 6,4 milióna eur.

Konateľ Slovakian Woodu Tomáš Andrezál pre Hospodárske noviny vysvetľoval, že za dlh nemôže jeho firma, ale finančná správa. Tým, že podľa neho začala vykonávať neprimeranú finančnú kontrolu.

Andrezál poukazoval konkrétne na vtedajšieho prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho, ktorého neskôr obvinili v rámci kauzy Mýtnik a ktorý po uzavretí dohody o vine a treste dostal trojročnú podmienku a 202-tisícový peňažný trest.

„Všetci pracovníci úradu, ktorí vo veci konali, sa odvolali na pokyn z vedenia finančnej správy. Najskôr sa tvárili nechápavo, no po upozorneniach začali plniť pokyny,“ vysvetľoval Andrezál pre Hospodárske noviny s tým, že jeho firma bola v tom čase v „utlmenom režime“.

Finančná správa argumentovala, že postupovala štandardným spôsobom. Poukázala na to, že firma sa mohla brániť prostredníctvom opravných prostriedkov, žalobou, trestným oznámením či sťažnosťou, no neurobila tak.

„Boli sme pripravení žalovať tieto skutočnosti, ale urobíme tak vtedy, keď budeme mať istotu, že mafia sa už nevráti,“ tvrdil Andrezál. Daniari následne vzhľadom na vysoké nedoplatky požiadali o vyhlásenie konkurzu spoločnosti Slovakian Wood.

Ďalší konkurz

Andrezál pre Hospodárske noviny uviedol, že jeho firma utlmila činnosť. Už však nepovedal, že biznis išiel ďalej. Podľa zverejnených finančných výsledkov môžeme predpokladať, že ho prehodili na inú eseročku.

Zajímavost :  Cesta autem do Itálie: Poplatky, cena benzinu, kudy jet a na co si dát pozor

Ukazuje na to aj oficiálna webstránka. Pôvodne sa na nej ako prevádzkovateľ uvádzal Silicate World. V roku 2016 však táto firma vstúpila do spoločnosti S.W. – Technology, ktorá sa v júli 2019 premenovala na Ceramic Houses a o pár mesiacov neskôr na Canadian Houses.

Práve táto firma pravdepodobne istý čas zastrešovala predaj keramických domov. Okrem webovej stránky o tom svedčia aj jej hospodárske výsledky. Tržby jej v roku 2019 vyleteli z 25-tisíc takmer na vyše 4,7 milióna eur, pričom dosiahla 1,7-miliónový čistý zisk.

Idylka netrvala dlho, tržby Canadian Houses následne prudko klesli. V posledných dvoch rokoch ich vykázala na nulovej úrovni. A podobne ako materská spoločnosť Slovakian Wood (pôvodne Silicate World) sa ocitla na zozname dlžníkov štátnych inštitúcií.

Najväčší dlh má na finančnej správe, v polovici apríla presahoval 522-tisíc eur. Aj preto Daňový úrad v Banskej Bystrici požiadal o vyhlásenie jej konkurzu.

Súvisiaci článok Reštauráciu mu krstili Raši aj Skrúcaný. Teraz sa mu biznis rozpadá Čítajte 

Biznis ide ďalej

Príbeh má ešte jednu „odbočku“. V septembri 2019 vznikla ďalšia firma, ktorá má v názve slovné spojenie Ceramic Houses. Ide o eseročku Ceramic Houses EU a sídli na rovnakej adrese ako Ceramic Houses (bez prídavku EU v názve).

Spoločníkmi Ceramic Houses EU sú Eva Gubányiová, Marek Beňuš a eseročka Gama-Art, ktorej väčšinovým majiteľom je Diana Dobrocká.

Obe firmy Ceramic Houses môžeme spojiť cez Mareka Beňuša. Má rovnakú adresu trvalého pobytu ako Michaela Beňušová, ktorá bola väčšinovým vlastníkom skrachovanej spoločnosti Slovakian Wood (teda Silicate World).

Zajímavost :  Fico bol na operačnej sále hodiny. Vláda posilňuje ochranu politikov a médií

Ceramic Houses EU používa tú istú webovú adresu ako Ceramic Houses. A jeho biznis rastie. Tržby mu stúpli zo 121-tisíc eur v roku 2019 až na 7,7 milióna eur v roku 2023. Firma patrí medzi významných zamestnávateľov v regióne, pracuje v nej 192 ľudí.

Aj Ceramic Houses EU podporil štát. Ministerstvo životného prostredia mu pred rokom prikleplo 18-tisícovú dotáciu na výstavbu fotovoltickej elektrárne.

INDEX oslovil vedenie spoločnosti Ceramic Houses EU. Okrem iného sme sa pýtali, či využívajú stroje, ktoré jej „predchodkyne“ kúpili z eurofondov. Na naše otázky sme priamu odpoveď nedostali. „Nemáme dôvod ani záujem sa vyjadrovať k činnosti iných stavebných spoločností,“ uviedol pre INDEX Marek Beňuš.

Isté je, že na podnikanie dvojice firiem, ktoré zastrešovali výrobu keramických domov v minulosti, doplatia aj daňoví poplatníci. V konkurze spoločnosti Slovakian Wood si 18 veriteľov prihlásilo pohľadávky v celkovej výške 6,6 milióna eur. Jej majetok však znalec vyčíslil len na 2,3 milióna eur.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO