Dnes začíná další fáze ofenzivy vůči covidu. Jaká opatření budou platit pro maloobchod?

Od dnešního dne začínají platit noví opatření kvůli pandemii Covid-19. Co přinesou? Například v maloobchodních prodejnách zboží a služeb a provozovnách těchto služeb může být od pondělí 22. listopadu pouze jeden zákazník na 10 m2 prodejní plochy. V případě provozovny s prodejní plochou menší než 10 m2 se toto omezení nevztahuje na dítě mladší 15 let doprovázející zákazníka a na doprovod zákazníka, který je držitelem průkazu osoby se zdravotním postižením, v případě ostatních provozoven se toto omezení nevztahuje na dítě mladší 12 let doprovázející zákazníka. Jaká další omezení začnou platit?

– Zákazníci se nesmí zdržovat v kratších vzdálenostech než 1,5 metru, nejde-li o členy domácnosti.

– Provozovatel musí zajistit řízení front čekajících zákazníků.

– V provozovnách musí být dezinfekční prostředky, zajištěné informování zákazníků o pravidlech a maximální možná cirkulace vzduchu.

– V provozovnách holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry, solárií, kosmetických, masérských a obdobných regeneračních nebo rekondičních služeb a provozování živnosti, při níž je porušována integrita kůže, musí být mezi místy, kde jsou zákazníkům poskytovány služby, vzdálenost alespoň 1,5 metru.

– V provozovnách stravovacích služeb, hudebních, tanečních, herních a podobných společenských klubů a diskoték, heren a kasin musí být zákazníci vždy usazeni, a to tak, že je mezi nimi odstup alespoň 1,5 metru, s výjimkou zákazníků sedících u jednoho stolu. U jednoho stolu může být nejvýše šest osob, s výjimkou osob ze společné domácnosti (u velkých stolů může být více osob, mezi skupinami nejvýše šesti osob musí být rozestup alespoň 1,5 metru).

– V případě produkce živé hudby musí být vzdálenost zákazníků od místa určeného pro vystupující nejméně dva metry.

– Na tržištích, v tržnicích a v mobilních provozovnách musí být odstupy mezi stánky, stolky nebo jinými prodejními místy nejméně dva metry a nádoby s dezinfekčními prostředky u každého prodejního místa.

– Negativní testy na koronavirus se od pondělí už nebudou uznávat až na výjimky jako covidový certifikát. Například u kadeřníka, v restauracích, v hotelech, na kulturních či sportovních akcích nebo při návštěvách památek a muzeí se lidé budou muset prokázat kompletním očkováním proti covidu-19, nebo tím, že nemoc v posledním půlroce prodělali. Platit to bude i pro vstup osob do většiny vnitřních a venkovních prostor nebo pro účast na hromadných akcích, používání sportovišť ve vnitřních prostorech (s výjimkou hodin tělesné výchovy), ale i například pro konzumaci potraviny v prostorech určených pro konzumaci na místě zakoupených potravin či pro použití lanovek a lyžařských vleků. Výjimku budou dále mít děti do 12 let, děti a mladí do 18 let se budou moci prokázat PCR testem, stejně jako například lidé po první dávce očkování nebo druhé, od jejíž aplikace ještě neuplynulo 14 dní.

– Ubytovací služby za rekreačním účelem budou od pondělí také dostupné jen lidem s dokončeným očkováním nebo těm, kteří v posledním půl roce prodělali covid-19.

– Neočkovaní lidé na služební cestě, cestující za lékařem nebo v jiném nezbytném případě se budou v ubytovacích službách moci i po zpřísnění opatření prokázat PCR testem. Ubytovat se v hotelech či penzionech budou moci od pondělí dále například lidé, kteří odjíždějí za účelem péče o jiného člověka, a také ti, kteří se ubytovali v době účinnosti současných pravidel. Nutný bude ale PCR test.

– Pro návštěvy v nemocnici se budou lidé moci nadále prokazovat i antigenním testem.

– Rozestupy alespoň 1,5 metru budou nutné i ve vnitřních vymezených přepravních prostorách lanových drah a lyžařských vleků, a to nejde-li o osoby ze společné domácnosti nebo žáky jedné školy a osoby je dozorující.

– Pro shromažďování bude platit, že koná-li se shromáždění mimo vnitřní prostory staveb, jeho účastníci se mohou shromažďovat ve skupinách po nejvýše 20 účastnících a musí dodržovat rozestupy mezi skupinami účastníků alespoň dva metry. Pro shromáždění ve vnitřních prostorech účastníci musí dodržovat, s výjimkou osob ze společné domácnosti, rozestupy alespoň 1,5 metru a před vstupem do vnitřního prostoru si dezinfikovat ruce.

(epa, čtk)

Článek původně vyšel na zpravodajském portálu Česká justice, který stejně jako Ekonomický deník náleží do mediální skupiny Media Network.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO