Do obchodu se dostanete, i když má zavřeno. Přes bankovní identitu

Síť družstevních prodejen COOP otevře během února ve Strakonicích první obchod, v němž mohou zájemci nakupovat i mimo standardní otevírací dobu. Dostanou se do něj nonstop – tedy 24 hodin denně po sedm dnů v týdnu, přestože uvnitř nebude žádný personál.

Zákazníci budou moci v obchodě nakupovat, pokud se ověří prostřednictvím bankovní identity a zároveň si stáhnou speciální aplikaci. Dveře si otevřou přes platební kartu – stejně jako při přístupu k některým bankomatům – a pak potvrdí identitu v aplikaci, podobně jako když potvrzují online platbu kartou.

„Každý zákazník tak bude jasně identifikován. Dvojitý vstup do prodejny nevpustí nikoho bez této identifikace. Prostor obchodu bude navíc hlídán kamerovým systémem,“ říká Lukáš Němčík, ředitel pro rozvoj a marketing sítě COOP. Dodavatelem technologického řešení je společnost Knowingstore.

Mimo standardní otevírací dobu bude k dispozici celý obchod – uzavřené budou jen pulty s lahůdkami či uzeninami, kompenzovat to má rozšířená nabídka baleného zboží. Platba za zboží bude fungovat na principu samoobslužných pokladen, kterými jsou větší obchody sítě COOP běžně vybaveny už dnes. Zákazník bude moci opustit prodejnu s nákupem po ověření platby.

Podobný obchod plánuje řetězec brzy otevřít i v jihočeských Kaplicích. „Na základě zkušeností se bude koncept rozšiřovat i do dalších míst. Největší úspěch se očekává právě v menších a středních městech, kde je dostatek zákazníků a zároveň řada z nich se už nespokojí se standardní otevírací dobou,“ říká Němčík.

Při tvorbě nového konceptu se COOP inspiroval sesterskými řetězci ve Skandinávii, kde podobné obchody fungují už několik let. „Slovo samoobsluha získává s námi nový obsah,“ dodává Němčík. Náklady na proměnu jedné prodejny v „obchod budoucnosti“ se podle něj pohybují kolem jednoho milionu korun. Kromě růstu tržeb firma očekává, že výhledově ušetří za personál, protože i ve standardní (nově zřejmě zkrácené) pracovní době ho bude potřeba méně.

COOP loni v říjnu oznámil, že začíná s rozvozem potravin. Jako první mohou službu využívat zákazníci sítě COOP Mikulov na jižní Moravě, o logistiku se stará společnost DoDo.

V září 2020 spustil COOP vlastní e-shop. Umožňuje online objednání s vyzvednutím v tradiční prodejně, loni v létě se rozšířil o automatické výdejní boxy mimo prodejny.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České… Další články autora.

Vytisknout

Celý článek zde |