Dobrá ráno: Zsuzsová dostala 21 rokov, začne teraz rozprávať?

Ako fungovala Kočnerova volavka.


Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Vypočujte si podcast

Ešte v utorok presviedčala Alena Zsuzsová sudcu v Pezinku, že by mala byť stíhaná na slobode.

No už v stredu jej Najvyšší súd vymeral trest dvadsaťjeden roov. Dôvodom je jedenásť rokov stará vražda exprimátora Hurbanova Laszlóa Basternáka. Zsuzsová vraždu sprostredkovala, teraz smeruje do väzenia s najvyšším stupňom stráženia.

Čo toto rozhodnutie znamená a aký má vplyv aj na ďalšie kauzy spájané so Zsuzsovou a Marianom Kočnerom?

Tomáš Prokopčák sa pýta Petra Kováča.

Zdroj zvukov: TV Markíza

Krátky prehľad správ

Na mapu covid automatu sa znovu vracia čierna farba, a to prvý raz v tretej vlne. Od budúceho týždňa bude čiernych, teda v najhoršej fáze päť okresov. Čierne budú Bardejov, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Stará Ľubovňa a Svidník, v ktorých sú zakázané posilňovne či wellness, ale aj oslavy, zatvoria sa hotely a reštaurácie môžu fungovať len cez okienko.

Včera začali očkovať aj zdravotníkov a klientov zariadení sociálnych služieb. Toto očkovanie je možné šesť mesiacov po podaní druhej dávky, očkovanie seniorov zabezpečujú mobilné očkovacie tímy. Zdravotníkov si očkujú samotné nemocnice.

Samotestovanie na školách by malo pokračovať až do konca roka. Ministerstvo školstva tiež včera potvrdilo, že školy zostanú otvorené aj v okresoch, ktoré by sa ocitli v čiernej farbe. Výučba sa preruší vždy len v konkrétnych triedach.

Zajímavost :  Zdražování energií podle analytiků zvýší inflaci až k šesti procentům

Dán podozrivý z útoku v nórskom Kongsbergu konvertoval na islam, polícia ho údajne poznala a vedela o jeho možnej radikalizácii. Útočník ozbrojený lukom a šípmi zabil v stredu piatich ľudí a ďalších dvoch zranil, vraždiť začal až po konfrontácii s políciou.

Vesmírne lety môžu poškodiť mozgové bunky, ukázal nový výskum na ruských kozmonautoch. Dlhodobé pobyty vo vesmíre totiž vedú nielen k svalovej atrofii a rednutiu kostí, ale môžu spôsobiť aj nevratné zmeny v mozgu, ktoré sa spájajú s neurodegeneratívnymi procesmi súvisiacimi napríklad s Alzheimerom.

Odporúčanie

Kedysi sme za učili, že modernými ľuďmi sme my. Že sme vrcholom dejín, že sme konečným druhom, jediní a jedineční. Akurát to nie je pravda: dnes vieme, že naša evolučná cesta je oveľa oveľa zložitejšia. Takže je načase sa začať pýtať ťažké otázky: čo je to človek? Kto je ním? Sú ľuďmi aj naši blízki príbuzní, nielen neandertálci, ale trebárs aj šimpanzy? Mal asutralopiték dušu? A ak to veríte, mohli sa denisovania dostať do raja?

Zajímavost :  Rána pro českou ekonomiku. Škoda Auto vypíná linky a přechází na „nouzový režim“

Na tieto otázky sa v texte Stále by sme sa považovali za ľudí, ak by iné druhy hominonov nevymreli? pozrel paleontológ a evolučný biológ Nicholas R. Longrich. A tento text, ktorý nájdete na The Conversation či na BBC Future je mojim dnešným odporúčaním.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO