Dobrá zpráva z Německa – nulová daň z prodeje kryptoměn pro ty, kteří drží alespoň 1 rok

Podle Katji Hesselové, státní tajemnice německého parlamentu, mohou obchodníci s kryptoměnami získat osvobození od daně z prodeje digitálních měn. Pokud navíc svá aktiva drží jeden rok nebo déle, nebudou muset z peněz, které z prodeje kryptoměn vydělají, platit daně.

Spolkové ministerstvo financí Německa vydalo 24stránkové pokyny definující myšlenky blockchainové technologie, jako jsou airdrops, staking, masternodes, těžba a také daňové poplatky z prodeje a nákupu kryptoměn.

Německo vydá průvodce zdaněním prodeje kryptoměn

Přední německé finanční instituty a zástupci 16 spolkových zemí poprvé společně vedly zásadní diskuse týkající se formulace zákonů o zdanění kryptoměn ve státě. Zemští ministři uspořádali schůzky již loni v létě, aby posoudili názory různých kryptoměnových firem i jednotlivých obchodníků.

Jednou z nejdůležitějších otázek týkajících se zdanění prodeje digitálních aktiv je, zda půjčování nebo staking kryptoměn prodlouží dobu k osvobození od daně na 10 let. Je to stejné jako v případě koupě nemovitostí.

Katja Hesselová, státní tajemnice, ve svém prohlášení zdůraznila:

“LHŮTA SE NA 10 LET, POKUD BYL NAPŘÍKLAD BITCOIN DŘÍVE POUŽIT K PŮJČOVÁNÍ NEBO POKUD DAŇOVÝ POPLATNÍK POSKYTL ETHER JAKO VKLAD PRO NĚKOHO JINÉHO, ABY VYTVOŘIL SVŮJ BLOK, NEPRODLUŽUJE”

Patric Hansen, známý odborník na politiku EU, který pracuje jako poradce pro krypto byznys ve společnosti Presight Capital, uvedl, že se jedná o obrovský úspěch, který z Německa (z pohledu krytoměnového zdanění) dělá velmi atraktivní zemi.

S airdropy to bude složitější

Dokument vydaný úřady také zajišťuje transparentnost ohledně airdropů, což je známý způsob distribuce kryptografických tokenů, který má přilákat novou likviditu a uživatele. Začátkem tohoto roku například společnost Yuga Labs distribuovala ApeCoin držitelům NFT Bored Ape pro použití v rámci připravovaného herního ekosystému BAYC.

Německé ministerstvo financí dále uvedlo, že při využití směnáren k získání přístupu k airdropu budou příjemci airdropu podléhat dani z příjmu.

Pokud někdo nemusí pro získání airdropu nic udělat, nebude z něj muset platit daň z příjmu. Nicméně airdropy mohou být stále zdaněny jako jiné dary. Hansen to shrnul slovy:

“LIDÉ OBVYKLE MUSÍ PLATIT DANĚ Z AIRDROPS, ALE BUDE EXISTOVAT MNOHO VÝJIMEK”

Hansen zdůraznil ještě jednu důležitou podmínku nařízení pro zaměstnance, kteří dostávají výplatu ve formě kryptoměn. Podle regulačního orgánu nebudou kryptoměnové tokeny spadat do daňového pásma, pokud nejsou kótovány na žádné burze nebo nemají tržní hodnotu. To tedy znamená, že mzdy zaměstnanců vyplácené v kryptoměnách nebudou zdaněny, pokud nezačnou obchodovat.

Závěr

Tohle vůbec není špatný přístup a dokázal bych si jej představit i v naší české kotlině. Na druhou stranu třeba uznat, že ani zdanění u nás není naštěstí nijak extrémní, na rozdíl třeba od našich východních sousedů.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Celý článek zde |