Dobré ráno: Maďarskom otriasa prípad milosti pre komplica pedofílie

Prezidentka Katalin Nováková udelila milosť ešte vlani v apríli.

Načítavam… Prorodinný Fidesz rieši škandál. Prezidentka oslobodila komplica pedofílie (13. 2. 2024)”

Maďarská prezidentka Katalin Novák ešte minulý rok na jar omilostila komplica riaditeľa detského domova, odsúdeného za pedofilné zločiny. Keď informáciu začiatkom februára priniesol nezávislý portál 444.hu, spustila sa vlna kritiky, ktorá vyústila až do piatkových protestov v centre Budapešti.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Výsledkom bolo odstúpenie prezidentky a zámer premiéra Viktora Orbána presadiť zmenu v ústave, ktorá by páchateľom zločinov na deťoch znemožnila získať milosť.

Ako vôbec mohlo k milosti v tomto prípade dôjsť, čo Orbán zákonom sleduje a môže škandál zakývať dôverou jeho voličov?

Eva Frantová sa v podcaste Dobré ráno pýta Pavlíny Janebovej, analytičky a riaditeľky pre výskum v Asociácii pre medzinárodné otázky.

Zdroje zvukov: The Guardian, New York Post

Krátky prehľad správ

Ani druhý pokus o odvolávanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej nebol úspešný. V rokovacej sále totiž nebola v úvode mimoriadnej schôdze nadpolovičná väčšina všetkých poslancov. Prítomných ich bolo len 47. Predseda parlamentu Peter Pellegrini presunul rokovanie na dnes na 8.00 h ráno.

Štart procesu na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku s nitrianskym oligarchom Norbertom Bödörom v kauze údajného podplácania, známej tiež ako Valčeky, sa odkladá. Samosudkyňa Pamela Záleská sa tak rozhodla spraviť z dôvodu Bödörovej neprítomnosti.

Opozičných poslancov neprekvapila výzva SNS na odvolanie hlavného hygienika Jána Mikasa. Upozornili na jeho odbornosť a skúsenosti. Podpredseda parlamentu Peter Žiga necháva rozhodnutie o zotrvaní Mikasa vo funkcii na ministerke zdravotníctva Zuzane Dolinkovej.

Izraelským ozbrojeným silám sa v spolupráci s tajnou službou Šin Bet a políciou podarilo v meste Rafah oslobodiť dvoch rukojemníkov, ktorých palestínski militanti z Hamasu zajali ešte 7. októbra. Obaja zachránení rukojemníci sú v dobrom zdravotnom stave.

Kremeľ odmietol obvinenia Ukrajiny, že Rusko používa satelitný internetový systém Starlink Elona Muska. Podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova Moskva túto technológiu necertifikovala. Ukrajinská vojenská rozviedka HUR v nedeľu uviedla, že ruské jednotky Starlink používajú v okupovaných častiach Ukrajiny.

Odporúčanie

Kým maďarský parlament nezvolí nového prezidenta alebo prezidentku, jeho funkciu na seba prevezme predseda parlamentu László Kövér. Ten sa však dlhodobo otvorene stavia voči prijatiu Švédska do NATO. Ak vás zaujíma, ako môže z pozície prezidenta proces komplikovať, odporúčam článok maďarského nezávislého portálu telex.hu.

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na [email protected], pošleme vám cenovú ponuku.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO