Dobré ráno: Novak Djokovič. Najlepší tenista, najznámejší antivaxer

Čo urobí antivaxerstvo s tenistovou kariérou.


Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Mohol to byť jeden z najväčších športových príbehov v dejinách, namiesto neho však zostala tragédia, hanba a trpkosť, ktorá dávno presahuje hranice tenisu či športu.

Novaka Djokoviča si možno už nebudeme pamätať ako úžasného tenistu, ale ako antivaxera a podvodníka, ktorý svoj športový odkaz zahodil koketovaním s konšpiráciami a pavedeckými nezmyslami.

O tom, čo sa odohráva v Austrálii, ale aj o Djokovičovej kariére, sa Tomáš Prokopčák rozpráva s editorom denníka SME a tenisovým odborníkom Viktorom Kiššimonom.

Zdroje zvukov: Youtube/BBC

Krátky prehľad správ

Od dnes by sa mali znovu spustiť kultúrne akcie a podujatia. Vláda sa minulý týždeň dohodla, že by takéto akcie mali byť v režime OP a ich maximálna kapacita bude 50 účastníkov.

Tretiu dávku očkovania dostalo na Slovensku viac ako milión ľudí. Dokopy je aspoň jednou dávkou zaočkovaná viac ako polovica celej populácie, aspoň jednu dávku dostalo podľa ministerstva zdravotníctva takmer 2 753-tisíc ľudí.

Inflácia narástla aj v decembri a dosiahla nový rekord. Medziročne sa tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne v decembri zvýšilo na 5 percent, v novembri to bolo 4,9 percentuálnych bodov. Analytici pritom predpokladali, že inflácia spomalí, dôvodom však bol rast cien energií.

Ruská ponorka v roku 2020 narazila do vlečného sonaru britskej vojenskej lode, ktorá po nej pátrala v severnom Atlantickom oceáne. Incident teraz potvrdila Veľká Británia, loď sa musela vrátiť do prístavu sonar vymeniť. Ako dopadla ruská ponorka, nie je jasné.

Skokový nárast cien zemného plynu prerástol minulý týždeň v Kazachstane do násilia. Prezident dokonca vojakom prikázal, že majú do ľudí strieľať bez varovania a hovorí o banditoch a teroristoch. Rozsiahle protesty obyvateľov však boli dôsledkom nielen ekonomických problémov, ale aj rozsiahlej korupcie v autoritárskej krajine.

Odporúčanie

Mojím dnešným odporúčaním je slovenský román Na brehu spieva dav. Tento trošku starší debut autora skrývajúceho sa za pseudonymom Michal Franka je v slovenskej literatúre jednou z najsviežejších vecí za posledné roky, špeciálne to platí, ak sa pohybujete v žurnalistike alebo ste adminom niečoho ako Zomri.

Kniha je skvelým spoločenským zrkadlom a zdrvujúcou kritikou angažovanej novinárčiny, rozdelenej spoločnosti, predsudkov, čiernobieleho videnia a rozdeľovania sveta na my a oni. Má v sebe čosi z pišťankovkej živočíšnosti i klimáčkovskej miery pre žité absurdno. Najzvláštnejšie pri tom je, že v miestnej literatúre takmer úplne pretiekla a nestala sa literárnou udalosťou – čo je trochu škoda.

Celý článek zde |