Dobré ráno: Samovraždy sprevádza mnoho mýtov

Mnohým samovraždám sa dá predísť.

Vypočujte si podcast

Počúvajte na Apple podcasty | Spotify | Google podcasty | RSS


Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Keď sa povie samovražda, mnoho ľudí jej nerozumie. Považuje ju za sebecký čin, za niečo zbytočné. Často si mnohí z nás nevedia predstaviť, čo musí prežívať človek, ktorý si sám zoberie život.

Niekedy je to výsledkom psychických chorôb, ktoré sa dali ľahko liečiť, niekedy bezvýchodiskovej situácie.

Pomohlo by, ak by sme mali menej stigmy okolo psychického zdravia a viac pochopenia pre ľudí s psychickými ťažkosťami. A pomohlo by aj to, aby sme v neposlednom rade mali dobrú sieť psychológov a psychiatrov.

V piatok bol svetový deň prevencie samovrážd – o tom prečo sa ľudia rozhodnú siahnuť si na život, a ako tomu predchádzať?

Zajímavost :  Indické kryptoburzy se připravují na svátky

Zuzana Kovačič Hanzelová sa na túto tému pýta riaditeľa krízovej linky IPčko Mareka Madra.

Zdroj zvukov: TV Markíza

Krátky prehľad správ

Prezidentka Zuzana Čaputová udelila milosť matke ťažko chorého dievčaťa. Odsúdili ju pre vymeškané hodiny, rozsudok bol jeden rok väzenia. Žena má okrem ťažko chorej dcéry ešte šesť detí.

Zajímavost :  Debata Aktuálně.cz - Chudé Česko 21: Proč se neřešené problémy týkají každého z nás

Pošta uviedla novú známku pri príležitosti návštevy pápeža. Zobrazuje usmiateho Františka.

V roku 2020 sa výrazne zvýšilo násilie v rodinách. Podľa generálneho prokurátora Maroša Žilinku išlo až o 18-percentný nárast. Odborníci dlhodobo upozorňujú, že násilie v rodinách sa počas pandémie zhoršilo. Prokurátori a polícia často nevedia, ako na tieto prípady reagovať.

Odporúčanie

Dnes vychádza aj ďalší diel podcastu Odsúdení na neúspech. Druhá epizóda je o školstve – o tom, ako segregujeme rómske deti na špeciálne školy, ale aj o vyčerpaní učiteľov, ktorí od nás dostali nemožnú misiu, a o tom, ako dopredu odsudzujeme tisíce detí na život v chudobe. Odsúdení na neúspech je môj tip na zaujímavé počúvanie, nájdete ho na sme.sk a vo všetkých podcastových appkách. Dopočutia opäť zajtra.

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Zajímavost :  Oznámení o vyhlášení výběrového řízení podle služebního zákona

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na [email protected] sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO