Dobrý deň, ste postihnutý? Kto bude chcieť Oscara, zdravý biely heterosexuál mu nepostačí

15. mar 2023 o 18:27  I 

Na Slovensku by filmárky kvóty nechceli.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Boli štyria, boli najlepší kamaráti, mali rovnakú prácu a rovnaké problémy. Rozhodli sa vyskúšať, či ich budú zvládať lepšie, ak budú mať v krvi presne trafenú mieru alkoholu.

Hneď ako sa Chľast, film o partii stredoškolských učiteľov dostal do kín, pre dánskeho režiséra Thomas Vintenberga sa začala obrovská jazda. Z jeho osobného príbehu boli nadšení diváci aj kritici a zoznam cien, ktoré zaň dostával, vyvrcholil v roku Oscarom v cudzojazyčnej kategórii.

No predsa sa medzi reakciami našli aj nejaké protestné hlasy. Problém bol vraj v zložení hlavných hrdinov: Sú to samí muži. Bieli. Heterosexuáli – a ešte aj zdraví. To má byť vzorka spoločnosti?

Thomas Vintenberg vtedy krútil hlavou a aj v rozhovore pre SME vysvetľoval, že keď nakrúca filmy, neriadi sa politickou agendou, iba svojou zvedavosťou. Bol presvedčený, že to je pre tvorbu autentických príbehov to podstatné, a celosvetová reakcia na film mu dala za pravdu.

Súvisiaci článok Sexuálne zneužitý a opustený. Brendan Fraser sa cez chorobnú obezitu dostal k vykúpeniu Čítajte 

Lenže to bolo v roku 2021.

Dnes už by filmári s takým postojom mohli naraziť. Americká filmová akadémia od budúceho roka sprísni podmienky, ktoré musia tvorcovia splniť, ak budú chcieť svoje diela prihlásiť do hlavnej kategórie v súťaži o Oscara.

Ako zistiť, či je niekto gej?

„Budem úprimný, keď som ich prvýkrát videl, úplne som sa vyľakal. Cítil som sa podobne, ako keď uvidím výšku daní, ktoré mám zaplatiť. Všetci v štúdiu sme sa na seba pozreli s otázkou v očiach: čo teraz budeme robiť?“ cituje časopis Hollywood Reporter anonymného producenta.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO