Dolár sa posilnil na 20-ročné maximum, trhy reagujú na oznámenie Ruska o mobilizácii

Dolár sa posilnil v stredu na nové 20-ročné maximum, keď trhy reagovali na vyhlásenie ruského prezidenta Vladimira Putina o čiastočnej mobilizácii. Správa z Moskvy tak ešte zvýšila napätie na trhoch, ktoré očakávajú, že americká centrálna banka oznámi v stredu ďalšie výrazné zvýšenie úrokových sadzieb v USA. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Putin v stredu vyhlásil čiastočnú mobilizáciu pred uskutočnením referend v štyroch ukrajinských regiónoch o pripojení k Rusku. Vyhlásil tak prvú mobilizáciu od druhej svetovej vojny, pričom varoval, že „Moskva odpovie všetkými prostriedkami, ktoré má k dispozícii“, ak bude územná celistvosť Ruska ohrozená.

Na túto situáciu reagoval dolárový index, ktorý meria silu amerického dolára voči košu šiestich hlavných mien. Index vzrástol o 0,5 % na 110,87 bodu, čo je najvyššia hodnota od roku 2002.

Kurz eura klesol

Naopak, Putinovo vyhlásenie zvýšilo tlak na európske meny vrátane eura, keďže ešte posilnilo obavy o vývoj európskej ekonomiky. Tie sú vysoké už z dôvodu výrazného obmedzenia dodávok ruského plynu do Európy.

Kurz eura klesol na dvojtýždňové minimum 0,9885 USD/EUR, pričom sa priblížil k najnižšej úrovni za 20 rokov, ktorú európska jednotná mena zaznamenala začiatkom septembra. Medzičasom sa kurz eura mierne zotavil a pohyboval sa na úrovni 0,9912 USD/EUR.

Klesol aj kurz libry, pričom ten ešte pred Putinovým prejavom k národu dosiahol nové 37-ročné minimum 1,1304 USD/GBP. „Správa z Ruska momentálne prekonala efekt očakávaní výrazného zvýšenia úrokových sadzieb zo strany Fedu,“ uviedol menový stratég zo Société Générale Kenneth Broux. „Obavy z možnej eskalácie konfliktu zasiahli európske meny. A v prípade, že Fed vo svojej menovej politike dnes večer pritvrdí, potom môžeme počítať s ďalším nabalením strát,“ dodal.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO