Doosan Škoda Power zprovoznil turbinu v inovativní chilské elektrárně

Plzeňský Doosan Škoda Power dodal a zprovoznil 110megawattovou parní turbínu v koncentrované solární elektrárně v chilském regionu Antofagasta. Vzhledem k útlumu výstavby uhelných elektráren ve světě Doosan Škoda Power stále více hledá a nachází zákazníky v jiných oblastech energetiky.

Technologie koncentrované solární energie (v angličtině se užívá zkratka CSP) má oproti běžným fotovoltaickým elektrárnám jednu výhodu. Díky uložišti energie může vyrábět elektrickou energii ze slunce 24 hodin denně, podobně jako standardní konvenční elektrárny. Teplo ze sluneční energie se ukládá do tepelného uložiště za pomoci alkalických solí. Podle potřeby se přenosem tepla ze soli vyrobí pára, která roztočí turbínu.

Koncovým zákazníkem je Cerro Dominador, který se na tuto ekologickou technologii zaměřil. Generálním dodavatelem elektrárny byla společnost Acciona. Zmíněná elektrárna se nachází na severu Chile v poušti Atacama, která nabízí vysokou intenzitu slunečního záření a málo oblačnosti.

Koncentrovaná solární elektrárna v poušti Atacama na severu Chile, do níž dodal turbinu český výrobce. Foto: tisk. zpráva Doosan Škoda Power

„Je nám velikou ctí být součástí tohoto úspěšného projektu. Na vývoji technologie koncentrovaných solárních elektráren se podílíme už 15 let. Projekt o velikosti 110 MW je důkazem toho, že se v praxi posouváme k solárním elektrárnám většího výkonu. Zvětšováním velikostí solárních elektráren napomáháme konkurenceschopnosti této, prozatím nákladnější, technologie se zlepšením návratnosti a zvyšováním ekonomického smyslu produkce elektrické energie z obnovitelných zdrojů,” říká Michal Sarpong, oblastní obchodní ředitel v Doosan Škoda Power.

Chile může být příkladem, že i mimoevropské země usilují o přechod od spalování fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie. Místní solární boom nabízí příležitost i dalším českým podnikům. Nejznámější je příklad společnosti Solek Holding podnikatele Zdeňka Sobotky, která má v plánu do konce roku 2023 v Chile postavit fotovoltaické elektrárny o výkonu 500 megawattů.

Doosan Škoda Power je významným výrobcem a dodavatelem parních turbin ve výkonovém rozsahu od 3 do 1000 megawattů. Historicky dodávala turbiny pro uhelné a jaderné elektrárny, v posledních letech se zaměřuje i na turbiny v paroplynových cyklech či zařízeních na energetické využití biomasy a komunálního odpadu. Vlastníkem je od roku 2009 jihokorejský koncern Doosan.

(dtr)

Celý článek zde