Dostali byste řidičák? Zkuste nové otázky v autoškole

Na zájemce o řidičský průkaz čekají další nové testové otázky. Aktuálně se zaměřují i na předvídání a bezpečnou jízdu v provozu s jeho nejzranitelnějšími účastníky, tedy s motorkáři, cyklisty a chodci. Poprvé budou zařazena i edukativní videa. Nové zkušební otázky představili zástupci ministerstva dopravy a autoškol.

Nová sada obsahuje 32 otázek. V rámci zkoušky z odborné způsobilosti žadatelů o řidičská oprávnění budou otázky zařazeny od 5. června. Každý si je může vyzkoušet na webu noveotazky.cz. Ten je součástí projektu fungujícího od loňského podzimu.

„V testových otázkách se nyní zaměřujeme na aktuální témata souvisejícími se zlepšujícím se počasím na jaře a v létě, kdy se na silnicích řidiči více setkávají s motorkáři, cyklisty či chodci. Pamatujeme tak například na situace, kdy je potřeba se před otevřením dveří zaparkovaného auta dobře podívat do zpětného zrcátka, abychom neohrozili projíždějícího cyklistu či připomínáme zákonitosti záchranářské uličky,“ říká Aleš Horčička, předseda Asociace autoškol.

Teoretické zkoušky žadatelů o řidičská oprávnění probíhají na počítačích v 206 obcích s rozšířenou působností po celé republice. Testy skládají žadatelé online v systému ministerstva dopravy. Každý žadatel je musí úspěšně absolvovat, aby mohl pokračovat v praktické části zkoušky, tedy v jízdách.

Nová generace testových otázek doplňuje ty už existující. Dochází tedy k postupnému navyšování počtu otázek, aktuálně jich je téměř 900, do roku 2023 by se Asociace autoškol a ministerstvo dopravy chtěly dostat na 1400 otázek.

„S testovými otázkami ke zkouškám v autoškole se ročně setká až 120 tisíc zájemců o řidičské oprávnění, kterým se snažíme zařazením těchto nových otázek představit aktuální trendy v každodenním provozu,“ říká František Jemelka, mluvčí ministerstva dopravy.

A ještě jednou odkaz, kde najdete nové otázky.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Můžete nás sledovat i na sociálních sítích. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag,… Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde |