Dostavba štadióna v Košiciach sa hýbe. Ide o medzinárodné zápasy i EURO

Nová košická futbalová pýcha je už polroka v prevádzke. Hoci štadión ešte nie je dokončený – chýbajú tribúny za bránou a ovál, ktorý ich spojí s hlavnými tribúnami – domáce zápasy na ňom hráva druholigový FC Košice.

Po kompletnej dostavbe štadióna sa jeho kapacita zvýši na 12 658 miest na sedenie, hostiť bude aj stretnutia slovenskej reprezentácie. Pôjde o štadión kategórie UEFA 4, ktorý by mal byť jedným z dejísk EURO 2025 hráčov do 21 rokov.

V súčasnosti beží verejné obstarávanie na výber nového zhotoviteľa. Cenová ponuka pôvodného bola zamietnutá, pritom bola nižšie než je súčasný odhad.

„Nemohli sme si dovoliť ďalej priamo navyšovať cenu a aj preto sme pristúpili k čistejšiemu spôsobu,“ tvrdí predseda predstavenstva Košickej futbalovej arény (KFA) a zároveň viceprimátor Košíc MARCEL GIBÓDA.

V závere roka 2021 ste ukončili zmluvu s pôvodným zhotoviteľom Košickej futbalovej arény. Nové verejné obstarávanie sa malo rozbehnúť v úvodnej polovici roka 2022. Stalo sa tak o čosi neskôr. Prečo?

Bol by som rád, ak by to bolo skôr, ale museli sme vyriešiť niektoré technické detaily i detaily nastavenia verejného obstarávania. Dnes sme vo fáze, že verejné obstarávanie so všetkými dokumentami je zverejnené.

Záujemcovia o kontrakt ohľadom dostavby štadióna si ich môžu stiahnuť a vypracovávať svoje ponuky. Čas na to majú do konca augusta. Samozrejme, ak v zmysle zákona o verejnom obstarávaní prídu nejaké otázky, námietky, respektíve veci, ktoré budú mať vplyv na predlženie lehoty, bude musieť náš verejný obstarávateľ na to reagovať.

Odhadovaná suma na dostavbu KFA sa pohybuje na úrovni 6,6 milióna eur bez DPH. Čo na to hovoríte?

Posunuli sme sa do vyššej cenovej hladiny. Nárast oproti pôvodne dohodnutej sume predstavuje dva milióny eur. V porovnaní s vysúťaženou cenou v roku 2017 sú to už tri milióny. Veríme, že nastane podobná situácia ako v prípade tenisového Národného tréningového centra na Popradskej ulici, kde sa nám verejnou súťažou podarilo znížiť cenu z vyše sedemnástich miliónov na pätnásť.

Pôvodný zhotoviteľ mal do 20. decembra minulého roka garantovať sumu 4,6 milióna eur. Tesne pred podpisom dodatku požadoval navýšenie o 1,14 milióna, čo ste neakceptovali. V súčte je to však stále menej ako v súčasnosti odhadovaných 6,6 milióna. Neľutujete to s odstupom času?

Celý článek zde |