Dôvody na Ficovu väzbu môžu pominúť skôr, než o nej parlament rozhodne

27. apr 2022 o 19:00  I Platený obsah

Súd už nemusí nájsť na Ficovu väzbu dôvod.

BRATISLAVA. Zdĺhavé rozhodovanie parlamentu o väzbe predsedu Smeru Roberta Fica môže spôsobiť, že už na ňu nebude žiadny dôvod. Ani po týždni od Ficovho obvinenia sa totiž poslanci nedostali k hlasovaniu o súhlase s väzobným stíhaním.

Kolúzna väzba má pritom zabrániť obvineným, aby na slobode ovplyvňovali svedkov. Pre Fica to žiada prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ladislav Masár.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

„Ak už kľúčoví svedkovia budú vypočutí, sudca už nemusí vidieť dôvod na kolúznu väzbu, ktorá má ovplyvňovaniu svedkov zabrániť,“ tvrdí bývalá prokurátorka a advokátka Eva Mišíková.

Keď v roku 1999 žiadali vyšetrovatelia väzobne stíhať vtedajšieho poslanca HZDS Ivana Lexu, celý proces trval dva týždne, hoci vtedy poslanci rozhodovali nielen o súhlase na prípadnú väzbu, ale aj o zbavení poslanca trestnoprávnej imunity.

Súvisiaci článok Ficovi svitla nádej (komentár) Čítajte 

Za dva dni potom parlament stihol rozhodnúť o súhlase na väzbu, policajti Lexu vypočuli a ešte v rovnaký deň bol vzatý do väzby aj s pripravenou zubnou kefkou.

V prípade Fica bude proces pokračovať ešte minimálne budúci týždeň, keď by mali poslanci aj hlasovať. Od začatia stíhania tak uplynú minimálne dva týždne.

Čas na ovplyvňovanie svedkov

Celý článek zde |