Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

Tuzemská Raiffeisenbank přestane od 15. února provádět odchozí platby do Ruska a Běloruska. Po Monetě je druhou českou bankou, která se k takovému plošnému omezení rozhodla.

„Doposud jsme platby monitorovali a posuzovali jejich soulad s platnými sankčními předpisy, ale vzhledem k vývoji situace na Ukrajině a po dalších zpřísňujících opatřeních jsme se rozhodli ukončit jejich provádění,“ píše Raiffeisenbank v dnešním oznámení.

Příchozí platby z Ruska a Běloruska bude Raiffeisenbank dál přijímat, pokud nejsou v rozporu s platnými sankčními předpisy a sankční politikou banky.

„Pokud bance či klientovi hrozí nějaký druh újmy nebo by banka porušila povinnost jednat obezřetně, je oprávněna pokyn ke smlouvě či platební příkaz neprovést,” říká Tereza Kaiseršotová, mluvčí Raiffeisenbank.

„U plateb do Ruska nebo Běloruska může být takovým podezřením na újmy například to, že banka nemůže ovlivnit další přeposlání peněz sankcionovaným osobám nebo jejich využití pro sankcionovaný účel, a provedením transakce tak fakticky porušit mezinárodní sankce,“ dodává mluvčí.

Připomíná, že Raiffeisenbank nad rámec legislativních povinností uplatňuje platební embargo už delší dobu i na další země, jakými jsou například Írán, Afghánistán, Súdán nebo Sýrie. Po ruském zabrání části východoukrajinského území platí zákaz příchozích a odchozích plateb také pro anektované oblasti Krymu, Doněcka, Luhanska, Záporoží a Chersonu.

Česká Raiffeisenbank patří do rakouské skupiny Raiffeisen Bank International (RBI). Ta čelí kritice kvůli tomu, že po ruském útoku na Ukrajinu neodešla z ruského trhu jako většina dalších velkých společností.

„Členové vedení i zaměstnanci Raiffeisenbank ruskou agresi opakovaně odsoudili a od začátku války stojí na straně Ukrajiny, což prokazují finanční, materiální i morální podporou ukrajinských uprchlíků nejen v České republice. Samozřejmostí je pro banku také uplatňování všech relevantních mezinárodních sankcí,“ připomíná mluvčí.

Jako první v Česku přestala od začátku letošního roku posílat odchozí platby do Ruska a Běloruska Moneta Money Bank. Ostatní tuzemské banky je zatím plošně nezrušily, ale zdůrazňují, že dodržují platné sankce. Transakce kontrolují přísněji i vzhledem k interním předpisům.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České… Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO