ECB nezmenila nastavenie menovej politiky

Európska centrálna banka (ECB) v súlade s očakávaniami potvrdila výrazne stimulačné nastavenie menovej politiky, keď ponechala úrokové sadzby na rekordnom minime a nezmenila parametre núdzového pandemického programu nákupov aktív. Rada guvernérov na svojom prvom zasadnutí po schválení novej stratégie mierne upravila smerovanie očakávaní, aby podporovalo jej nový symetrický inflačný cieľ nastavený na 2 %.

Kľúčová sadzba na nule

ECB ponechala kľúčovú sadzbu na nule, depozitnú sadzbu na -0,50 percenta a sadzbu na jednodňové refinančné operácie na 0,25 percenta.

Rada guvernérov očakáva, že v rámci podpory svojho symetrického dvojpercentného inflačného cieľa a v súlade s jej menovo-politickou stratégiou hlavné úrokové sadzby zostanú na aktuálnych úrovniach, alebo ešte klesnú, kým neuvidí infláciu dosiahnuť 2 % výrazne pred koncom prognózovaného horizontu a nebude očakávať, že sa na tejto úrovni stabilizuje v strednodobom horizonte. To môže znamenať, že inflácia sa na prechodný čas bude pohybovať mierne nad dvojpercentným cieľom.

Zajímavost :  Designér navrhl „palác na kolejích“, vlak má terasu i měnící se skla

Biliónový pandemický program

ECB takisto potvrdila rámec núdzového pandemického programu nákupov aktív (Pandemic Emergency Purchase Programme – PEPP) na 1,85 bilióna eur. Program bude pokračovať flexibilným spôsobom, kým sa podľa Rady guvernérov neskončí obdobie koronakrízy, v každom prípade však minimálne do konca marca 2022.

Rada guvernérov tiež na základe spoločného zhodnotenia podmienok financovania a inflačného výhľadu očakáva, že tempo čistých nákupov v rámci programu PEPP bude aj v nasledujúcom kvartáli výrazne rýchlejšie než na začiatku roka.

Nákupy sa budú realizovať flexibilne v závislosti od situácie na trhu. Cieľom ECB je zabrániť sprísneniu podmienok financovania, čo by išlo proti snahe o neutralizáciu tlmiaceho vplyvu pandémie na očakávaný vývoj inflácie.

Reinvestovanie istiny

Rada guvernérov bude pokračovať v reinvestovaní istiny zo splatených cenných papierov nakúpených v rámci programu PEPP minimálne do konca roka 2023. Redukcia portfólia PEPP v budúcnosti bude v každom prípade prebiehať riadeným spôsobom, aby nenarušovala primerané nastavenie menovej politiky.

Zajímavost :  PCR testy za sobotu odhalili 46 prípadov, nepribudla žiadna obeť

ECB takisto bude pokračovať v programe nákupov aktív (APP) tempom 20 miliárd eur mesačne. Rada guvernérov naďalej predpokladá, že program nákupu aktív APP bude pokračovať, kým to bude potrebné na umocnenie stimulačného vplyvu nastavenia základných sadzieb. Program sa skončí až tesne predtým, ako ECB začne zvyšovať svoje kľúčové sadzby.

ECB bude pokračovať i v reinvestovaní plného objemu splátok istiny z dlhopisov, získaných v rámci programu nákupu aktív (APP), ešte dlhší čas po tom, ako začne zvyšovať úrokové sadzby a v každom prípade tak dlho, kým to bude potrebné na zachovanie priaznivých likvidných podmienok a vysokého stupňa menovej akomodácie.

ECB bude naďalej poskytovať dostatočnú likviditu prostredníctvom refinančných operácií.

Rada guvernérov tiež vyhlásila, že je pripravená upraviť všetky svoje nástroje, ak to bude potrebné, na to, aby tempo rastu cien v strednodobom horizonte stabilizovalo na jej dvojpercentnom cieli.

#SpajaNasZodpovednost
Vaša podpora zabezpečí, aby náš obsah zostal naďalej odomknutý aj pre ľudí, ktorí si to finančne nemôžu dovoliť. Podporou Aktuality PLUS získate novú knihu o vyčíňaní mafie – Zahrabaná pravda od 0.99€.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO

Zajímavost :  Nové byty v Praze zdražily o desetinu, čtvereční metr stojí už 120 tisíc