ECB prišla na pomoc chradnúcej európskej ekonomike. Google a Samsung spájajú sily (týždeň vo svetovej ekonomike)
Európska centrálna banka (ECB) prijala významné rozhodnutie znížiť úrokové sadzby o štvrť percentuálneho bodu na 3 %, čo predstavuje najnižšiu úroveň od marca 2023. Toto opatrenie prichádza v čase, keď eurozóna čelí výzvam spomalenia ekonomického rastu a potenciálnym hrozbám globálnej obchodnej vojny.
Prezidentka ECB Christine Lagardeová uviedla, že niektorí členovia Rady guvernérov navrhovali väčšie zníženie o 50 bázických bodov, no nakoniec bol štvrťpercentný krok jednomyseľne schválený.
ECB zároveň znížila svoje prognózy ekonomického rastu. V roku 2025 očakáva rast len 1,1 %, čo je pokles oproti septembrovému odhadu 1,3 %. Podobne boli upravené aj predpovede na roky 2026 a 2027, pričom na rok 2027 sa očakáva rast len na úrovni 1,3 %.
Lagardeová zdôraznila, že hlavným dôvodom týchto zmien sú zvýšené riziká spojené s rastom. Medzi nimi je aj hrozba zavedenia plošných ciel na americký dovoz vo výške až 20 %, ktorú avizoval Donald Trump. Ak by sa tieto clá stali realitou, mohli by ešte viac oslabiť exportne orientovanú ekonomiku eurozóny.
Znižovanie bude pokračovať aj v roku 2025
Súčasne ECB zmenila svoju rétoriku a upustila od záväzku udržiavať „dostatočne reštriktívne“ úrokové sadzby na dlhšie obdobie. Namiesto toho zdôraznila, že účinky reštriktívnej menovej politiky budú postupne slabnúť. Lagardeová naznačila, že ďalšie znižovanie sadzieb je pravdepodobné aj v budúcom roku, pričom tempo týchto krokov bude závisieť od aktuálnej ekonomickej situácie.
Hoci ECB ešte nepovažuje boj s infláciou za ukončený, podľa jej šéfky sú kroky banky „na správnej ceste“ k dosiahnutiu cieľovej inflácie na úrovni 2 %.
Trhy očakávajú, že ECB by mohla v nasledujúcom roku znížiť sadzby výraznejšie ako americký Federálny rezervný systém, keďže ekonomický rast v eurozóne zaostáva za Spojenými štátmi. Analytici predpokladajú, že do septembra budúceho roka by mohlo dôjsť k ďalším piatim zníženiam sadzieb o štvrť percentuálneho bodu, čím by sa depozitná sadzba dostala na úroveň 1,75 %.
Niektorí odborníci však upozorňujú, že ak by sa ekonomické podmienky ešte viac zhoršili, napríklad v dôsledku neistoty okolo obchodných ciel, mohlo by byť potrebné väčšie a rýchlejšie uvoľnenie menovej politiky.
Rozhodnutie ECB predstavuje dôležitý krok v snahe podporiť ekonomický rast v eurozóne a reagovať na aktuálne výzvy globálnej ekonomiky. Zostáva otázkou, ako sa tieto opatrenia prejavia v praxi a či budú stačiť na zmiernenie rizík spojených so spomaľujúcim rastom a neistotou na medzinárodných trhoch.
Inflácia v USA mierne stúpla
V novembri 2024 zaznamenala americká ekonomika mierny nárast inflácie na úroveň 2,7 %. Údaje zverejnené Úradom pre štatistiku práce potvrdili predpovede ekonómov, hoci predstavujú mierne zvýšenie oproti októbrovej hodnote 2,6 %.
Reakcia trhov na tieto čísla bola okamžitá. Investori teraz pripisujú viac ako 98 % pravdepodobnosť zníženiu úrokových sadzieb o štvrť percentuálneho bodu v decembri, čo by posunulo cieľové rozpätie na 4,25 až 4,5 %. Odborníci z finančného sektora považujú tieto údaje za komfortné pre Fed a podporujúce rozhodnutie o znížení sadzieb na najbližšom zasadnutí.
Napriek tomu zostáva trajektória úrokových sadzieb v roku 2025 neistá. Fed sa musí vyrovnať so svojím dvojitým mandátom, udržať infláciu blízko 2 % a zároveň zachovať zdravý trh práce. Niektorí analytici predpokladajú, že centrálna banka by mohla načrtnúť umiernenejší plán znižovania sadzieb v priebehu budúceho roka.
Novembrové údaje ukázali, že mesačný nárast cien bol spôsobený najmä 0,3% zvýšením indexu bývania, ktorý sleduje náklady súvisiace s bývaním. Avšak iné ukazovatele naznačujú, že tieto náklady v skutočnosti klesli, keďže index bývania zaostáva za inými údajmi o 9 až 12 mesiacov. Po vylúčení cien bývania, potravín a energií vzrástla inflácia služieb o 0,2 % za mesiac, čo je pokles z októbrových 0,3 %.
Tieto ekonomické ukazovatele a politické faktory vytvárajú komplexný obraz pre budúcnosť americkej ekonomiky. Fed bude musieť starostlivo vyvážiť svoje rozhodnutia o úrokových sadzbách, aby podporil ekonomický rast a zároveň udržal infláciu pod kontrolou v kontexte meniacej sa politickej krajiny.
Google a Samsung spájajú sily
Google sa chystá na veľký návrat do sveta nositeľných technológií. Takmer desať rokov po ukončení predaja kontroverzných okuliarov Google Glass pre bežných spotrebiteľov, technologický gigant ohlásil partnerstvo so Samsungom. Ich cieľom je vytvoriť novú generáciu inteligentných okuliarov a náhlavných súprav pre virtuálnu realitu, ktoré by mohli konkurovať produktom od spoločností Meta a Apple.
Prvé zariadenie, vyvíjané pod kódovým označením „Project Moohan“, má byť uvedené na trh už v budúcom roku. Bude postavené na novej verzii operačného systému Android, špeciálne upravenej pre náhlavné súpravy a okuliare. Google označuje túto technológiu za „ďalšiu generáciu výpočtovej techniky“. Spolupráca medzi Googlom a Samsungom pripomína ich úspešné partnerstvo v oblasti smartfónov spred 15 rokov, ktoré vytvorilo prvú vážnu konkurenciu pre iPhone.
Tento krok prichádza v čase, keď sa trh s rozšírenou a virtuálnou realitou opäť dostáva do popredia. Apple nedávno uviedol svoj náhlavný set Vision Pro, ktorý však napriek veľkým očakávaniam zatiaľ nezaznamenal masívny úspech u spotrebiteľov. Na druhej strane, inteligentné okuliare Meta v spolupráci s Ray-Ban sa stali prekvapivým hitom.
Google plánuje svoj nový systém Android XR sprístupniť nielen pre výrobcov inteligentných okuliarov, ale aj pre tvorcov náhlavných súprav pre virtuálnu a rozšírenú realitu. Spoločnosť verí, že pokroky v oblasti umelej inteligencie umožnia týmto zariadeniam lepšie porozumieť zámerom používateľov a svetu okolo nich, čo otvorí dvere novým spôsobom interakcie s technológiou.
Podľa dostupných informácií by mal náhlavný set od Samsungu ponúkať podobnú kvalitu zobrazenia a používateľskú skúsenosť ako Apple Vision Pro, ale za výrazne nižšiu cenu. Google dúfa, že najnovšie inovácie v oblasti AI, vrátane vylepšeného rozpoznávania obrazu a schopnosti viesť konverzácie s virtuálnymi asistentmi, pomôžu tentokrát dosiahnuť väčší úspech ako pri predchádzajúcich pokusoch s Google Glass či VR zariadeniami Cardboard a Daydream.
Tento ambiciózny projekt signalizuje, že éra nositeľných technológií a rozšírenej reality môže konečne dosiahnuť svoj plný potenciál. S kombináciou hardvérových skúseností Samsungu a softvérových inovácií Googlu môžeme očakávať zariadenia, ktoré nielen prekonajú technické obmedzenia minulosti, ale aj prinesú nové, vzrušujúce možnosti interakcie s digitálnym svetom.
Autor je portfólio manažér spoločnosti HABERL