Ekonomický výber: Parlament môže dnes vláde zobrať peniaze na sociálne balíčky a dať ich priemyslu

Prinášame vám prehľad najdôležitejších udalostí za uplynulé dni v slovenskej a svetovej ekonomike. Súhrn pripravil reportér ekonomickej redakcie Martin Odkladal.

Parlament bude rozhodovať o pomoci veľkým podnikom v súvislosti s drahými energiami: Na mimoriadnej schôdzi, ktorá sa začína dnes poobede, sa poslanci budú zaoberať pomocou veľkým priemyselným podnikom. Na programe je totiž poslanecký návrh Jaroslava Karahutu (Sme rodina) na zmenu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami. Podľa neho návrh rieši problémy priemyselných firiem na Slovensku, aby mohli zostať konkurencieshopné a nemuseli zatvárať svoje prevádzky.

Karahuta chce, aby sa sa zvýšil podiel peňazí, ktoré plynú do envirofondu z predaja emisných povoleniek, na projekty súvisiace so znižovaním energetickej závislosti, ako aj na zmiernenie dosahov drahých energií. „V súčasnosti väčšina týchto peňazí nejde naspäť do priemyslu a na energetické projekty, ale sú súčasťou verejných financií. To v praxi znamená, že veľké priemyselné podniky sú dvakrát zdaňované,“ vysvetlil Karahuta svoj zámer. Tento rok by mal envirofond získať z predaja povoleniek zhruba 300 miliónov eur.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO