Ekonomika EU v prvním čtvrtletí vzrostla o 0,7 procenta, čekal se slabší růst

V zemích platících eurem se HDP zvýšil o 0,6 procenta, což je dvojnásobek proti hodnotě 0,3 procenta, kterou uváděl Eurostat před měsícem. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika EU vzrostla o 0,5 procenta, zatímco ekonomika eurozóny vykázala růst o 0,2 procenta.

Vyšší jsou i meziroční údaje, kdy tempo růstu ekonomiky EU zrychlilo na 5,6 procenta místo původně uváděných 5,2 procenta. V eurozóně se HDP zvýšil o 5,4 procenta proti předběžné hodnotě 5,1 procenta.

Eurostat upozornil, že ekonomika EU je nyní 1,5 procenta nad úrovní ze čtvrtého čtvrtletí 2019, tedy z období před vypuknutím pandemie nemoci covid-19. V případě eurozóny je HDP vyšší o 0,8 procenta.

Hlavní podíl na růstu ekonomiky měly v prvním čtvrtletí tvorba fixního kapitálu a obchod. Spotřeba domácností v EU v prvním čtvrtletí klesla o 0,5 procenta a vládní spotřeba o 0,3 procenta.

Z jednotlivých členských zemí nejvíce vzrostla ve srovnání s předchozím čtvrtletím ekonomika Irska (10,8 procenta), Rumunska (5,2 procenta) a Lotyšska (3,6 procenta). Česká republika byla s hodnotou 0,9 procenta mírně nad průměrem EU. Hospodářský pokles zaznamenalo Švédsko (-0,8 procenta), Francie (-0,2 procenta) a Dánsko (-0,1 procenta).

Celý článek zde |