Energetická kríza je väčšia, ako sa očakávalo

Súčasná energetická kríza je „oveľa väčšia“, než bol ropný šok v 70. rokoch minulého storočia, uviedol šéf Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatih Birol.

„Vtedy to bolo len o rope,“ povedal Birol v rozhovore pre nemecký týždenník Der Spiegel. „Teraz máme súčasne ropnú krízu, plynovú krízu a krízu elektriny,“ porovnal šéf IEA aktuálnu situáciu s ropným šokom v 70. rokoch 20. storočia po arabskom ropnom embargu.

Sprísňujúce sankcie

Energetická kríza sa začala na jeseň minulého roka, ale ruská invázia na Ukrajinu ju ešte výrazne prehĺbila. Trhy sa obávajú narušenia dodávok ruských energií a západné vlády sprísňujú sankcie proti Moskve.

Európska únia (EÚ) sa v pondelok (30. 5.) dohodla na postupnom zastavení väčšiny dovozu ruskej ropy, zatiaľ ponechala výnimku na ropu prúdiacu cez ropovod Družba. To ešte viac zníži ponuku na trhu s ropou a ropnými produktmi.

Svet a predovšetkým Európa by toto leto mohli čeliť nedostatku benzínu, vykurovacieho oleja aj kerozínu, uviedol Birol. Dopyt sa zvýši, keďže sa začína letná motoristická sezóna v Európe aj USA. Ponuku v Európe ešte zníži zákaz EÚ týkajúci sa dovozu väčšiny ruskej ropy a ropných produktov.

Hľadať pravdu môžeme aj vďaka vašej podpore

Roky odkrývame veľké kauzy, zaoberáme sa vplyvom oligarchov a organizovaným zločinom. Vytvárame priestor pre komplexné a nezávislé spravodajstvo, aby ste mali jednoduchší prístup k dôležitým informáciám. Vaša podpora, nech je akákoľvek veľká, nám pomáha naďalej sa rozvíjať a poskytovať bezplatný obsah pre ľudí, ktorí si ho nemôžu dovoliť. Pridajte sa k našej komunite, ktorá spoločne bojuje za spravodlivosť a podporte nielen našu prácu, ale aj budúcnosť našej krajiny.

Podpora investigatívnej žurnalistiky

Podpora investigatívnej žurnalistiky
Aktuality takmer bez reklám

Aktuality.sk takmer bez reklám
Vylepšené funkcie diskusií

Vylepšené funkcie diskusií

Celý článek zde