Epidemie v Česku stagnuje. Opatření jsou dostačující, není ale vyhráno, řekl Hamáček

Aktuální opatření proti covidu-19 v Česku považují odborníci za dostatečná, vyplynulo podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) z jednání Ústředního krizového štábu. “Podle hodnocení ministerstva zdravotnictví epidemie v ČR stagnuje,” řekl. S ohledem na vývoj v zahraničí však zdůraznil, že je nadále namístě opatrnost. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). | Foto: ČTK

Aktualizovat reportáž

Přehled hlavních středečních událostí:

  • V úterý přibylo v Česku 302 potvrzených případů koronaviru. Nárůst tak po týdnu znovu překročil hranici 300 nakažených. Reprodukční číslo je 0,96.

  • Aktuální opatření proti covidu-19 v Česku považují odborníci za dostatečná, vyplynulo podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) z jednání Ústředního krizového štábu. S ohledem na vývoj v zahraničí však zdůraznil, že je nadále namístě opatrnost.

  • Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že Česko má nyní vakcín dostatek a vláda bude jednat o prodeji, část vakcín daruje jiným zemím a vrátí i vakcíny, které si půjčila například od Maďarska.

  • V polovině září bude podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové velmi pravděpodobně stále nutný pandemický stav kvůli covidu-19. Znamená to, že u říjnových sněmovních voleb se tak pravděpodobně uplatní speciální předpis, který umožňuje lidem hlasovat z karantény.
  • Očkovací centra proti covidu-19 bez předchozí registrace se ve středu po Praze otevřela ve třech krajských městech i na dalších místech.

13:39

Stolní tenista Pavel Širuček je druhým českým sportovcem, který měl na olympijských hrách v Tokiu pozitivní test na covid-19:

12:59

Ministerstvo zdravotnictví zatím počítá s testováním dětí na covid-19 ve školách jen na začátku září. Další kroky podle něj budou záviset na vývoji epidemické situace. Řekla to mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. Vláda na konci června schválila, že se děti v prvních dnech po zahájení školního roku v září třikrát otestují antigenními testy, které zajistí stát. Děti ve školách za testy platit nebudou.

12:26 Ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová.

V polovině září bude podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové velmi pravděpodobně stále nutný pandemický stav kvůli covidu-19. Znamená to, že u říjnových sněmovních voleb se tak pravděpodobně uplatní speciální předpis, který umožňuje lidem hlasovat z karantény, řekl po středečním zasedání Ústředního krizového štábu novinářům jeho předseda a ministr vnitra Jan Hamáček.

12:25

Hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES bude v letošních sněmovních volbách kandidovat samostatně. S ostatními uskupeními se neshodlo na prioritách. Kandidátky předloží ve všech 14 krajích, řekl na středeční tiskové konferenci v Jincích na Příbramsku předseda hnutí a volební jednička v Praze Jakub Olbert. Protestní iniciativa Chcípl PES sdružila podnikatele, kteří nesouhlasili s protiepidemickými opatřeními vlády, později se změnila na politické hnutí.

12:14 Jan Hamáček

Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) po zasedání na tiskové konferenci uvedl, že situace je podstatně lepší než ještě nedávno. “Nemáme ale vyhráno jako Česká republika ani jako svět,” řekl. Vývoj epidemie ve Velké Británii, Francii a dalších zemích podle něj ukazuje, že koronavirus nikam nezmizel. “Podle hodnocení ministerstva zdravotnictví epidemie v ČR stagnuje,” doplnil. Podotkl však, že především v Praze, na Plzeňsku a ve středních Čechách je situace horší než ve zbytku země.

12:13

Náklady systému veřejného zdravotního pojištění na testování na covid-19 za jednoho člověka mohou být ročně až 25 000 korun, což je 12krát více, než kolik stojí očkování proti této nemoci. Informoval o tom Svaz zdravotních pojišťoven, který sdružuje šest menších pojišťoven s celkem asi 4,5 milionu pojištěnců.

12:09 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že Česko má nyní vakcín dostatek a vláda bude jednat o prodeji, část vakcín daruje jiným zemím a vrátí i vakcíny, které si půjčila například od Maďarska.

11:53 Jan Hamáček

Vláda musí do půlky srpna kvůli nákupům rozhodnout, zda budou školy testovat žáky a studenty na covid-19 na podzim. Po jednání krizového štábu to řekl jeho šéf ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Dodal, že dnes má být vybrán dodavatel pro testování, kterým stát plánuje zkontrolovat školáky v prvních dnech září po poprázdninovém nástupu do škol. Ministerstvo školství počítá s třemi koly testování antigenními testy, jejichž kvalita je prověřena.

11:52

Aktuální opatření proti covidu-19 v Česku považují odborníci za dostatečná, vyplynulo podle Hamáčka z jednání štábu. ČR ale musí být opatrná, řekl.

11:52

V úterý přibylo v Česku 302 potvrzených případů koronaviru. Nárůst tak po týdnu znovu překročil hranici 300 nakažených. Reprodukční číslo je 0,96.

11:41 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Tuto neděli by měla být aplikována desetimiliontá dávka vakcíny proti covidu-19. Řekl to Babiš v Brně při otevření očkovacího centra bez registrace.

11:36

Letní sezona se podle cestovních kanceláří a agentur z hlediska prodejů přes neustálé změny protiepidemických opatření vyvíjí dobře. Velmi silným měsícem byl červen, který podle některých kanceláří překonal prodeje z roku 2019. Poptávka je podle pořadatelů a prodejců zájezdů více kolísavá než před pandemií, přesto se jim daří plnit nastavené cíle.

11:15

Japonské hlavní město Tokio, kde v pátek začínají letní olympijské hry, dnes hlásí 1832 nových případů nákazy covidem-19. Jde o nejvyšší denní nárůst od poloviny letošního ledna, uvedla tisková agentura Kjódó.

V Tokiu nyní platí až do 22. srpna stav nouze a nárůst počtu nakažených nepřestává vyvolávat obavy. Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus prohlásil, že není možné snížit riziko nákazy během olympiády na nulu, ale konání her podpořil. Dodal, že úspěch her by se měl posuzovat podle toho, jak dobře se podaří případy nákazy zvládnout.

11:11

Lidé v otevřeném očkovacím centru bez registrace v Olympii Brno chtějí z 90 procent vakcínu Janssen. Očkování proti covidu už dostaly desítky lidí. Centrum začalo aplikovat vakcíny proti covidu asi o hodinu dřív proti plánu. Důvodem je velký zájem veřejnosti.

10:56

Policie obvinila z šíření poplašné zprávy pražskou lékařku. Na internetu i v dopise určeném některým veřejným činitelům mimo jiné psala, že lidé po očkování proti covidu-19 hromadně umírají. Informují o tom Novinky.cz. Lékařce hrozí až osm let vězení. Proti obvinění zatím nepodala stížnost, podle serveru se to ale dá očekávat.

10:35

Střední délka života ve Spojených státech se loni snížila o rok a půl na 77,3 roku, oznámilo Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Meziroční pokles je nejvýraznější od druhé světové války a ukazatel se vrátil na úroveň roku 2003. U černošských a hispánských obyvatel USA byl propad ještě výraznější. Na vině je hlavně pandemie, která loni podle oficiálních statistik způsobila asi 350 tisíc úmrtí a podle čísel o celkové úmrtnosti možná i více než 500 tisíc. Podle CDC lze pokles naděje dožití ze 74 procent přičíst koronaviru.

08:57

První zájemci dostali dnes ráno ve Zlínském kraji vakcínu proti covidu-19 bez předchozí registrace. Zdravotníci ve zlínské PSG aréně je začali očkovat v 08:00, za první půlhodinu mělo o tento způsob vakcinace zájem asi 20 lidí. Žádné dlouhé fronty tedy nevznikaly. Očkování bez registrace je lidem v regionu ode dneška k dispozici také ve zdravotním středisku v Luhačovicích na Zlínsku a v Uherském Hradišti ve společnosti Medical Plus.

08:15

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus podpořil konání olympijských her v Tokiu navzdory pokračující pandemii koronaviru. Ředitel organizačního výboru Toširó Muto se v úterý nechal slyšet, že by hry mohly být na poslední chvíli zrušeny, pokud by rychle přibývali nakažení v olympijské bublině. Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach tuto variantu zásadně odmítl.

08:06

V obchodním komplexu Forum Nová Karolina se dnes otevřelo očkovací místo bez nutnosti předchozí registrace. Centrum s kapacitou až 800 lidí denně bude otevřené každý den od 08:00 do 19:00, posledního zájemce o očkování přijme v 18:30. Lidem se v centru bude podávat jednodávková vakcína proti koronaviru od společnosti Johnson&Johnson. Očkovací místo bude provozovat Fakultní nemocnice Ostrava. Ještě před otevřením se před centrem vytvořila fronta několika desítek lidí. V centru je pět očkovacích boxů, pracovat v něm bude 13 lidí na směně, většinou zdravotníků.

07:33

Slovenští pendleři dnes odpoledne chystají blokádu některých hraničních přechodů s Českem, Maďarskem a Rakouskem na protest proti podle nich nepřiměřeným vládním opatřením proti koronavirové nákaze. Podle serveru Pravda.sk to oznámil zástupce přeshraničních pracovníků Juraj Martiny.

Ten už dříve hovořil o tom, že aktivisté by měli dnes od 17:00 zablokovat hraniční přechody na dálnicích, tedy Brodské-Lanžhot na hranicích s Českem, Jarovce-Kittsee na hranicích s Rakouskem a Čunovo-Rajka na hranicích s Maďarskem.

07:28

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Německu za poslední den stoupl o 2203 na celkových téměř 3,75 milionu nakažených. Přibylo také 19 obětí; od začátku pandemie v Německu zemřelo na covid-19 už 91 416 lidí, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na údaje Institutu Roberta Kocha.

06:25

Další centra bez registrací budou od středy nově k dispozici ve zdravotním středisku v Luhačovicích na Zlínsku a v Uherském Hradišti ve společnosti Medical Plus. Nově se otevře očkovací centrum bez registrace také v Jaroměři na Náchodsku v Královéhradeckém kraji.

06:10

Brněnské očkovací centrum bude otevřeno denně od 10:00 do 20:00. Lidé budou mít na výběr jednodávkovou vakcínu od společnosti Johnson&Johnson a dvoudávkovou od Pfizer/BioNTech.

Ostravské místo s kapacitou 800 lidí denně bude otevřené každý den od 08:00 do 19:00. Aplikovat se bude vakcína společnosti Johnson&Johnson. Otevření center v Ostravě a v Brně se zúčastní premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

06:00

Očkovací centra proti covidu-19 bez předchozí registrace se dnes po Praze otevřou ve třech krajských městech i na dalších místech.

Ráno začne fungovat očkovací centrum ve zlínské PSG aréně a také v obchodním centru Forum Nová Karolina v Ostravě. To bude provozovat Fakultní nemocnice Ostrava. V poledne zahájí provoz centrum v obchodním centru Olympia v Brně, uvedla Dana Lipovská, mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která bude očkování poskytovat.

22:13

Předseda tuniské vlády Hišám Mašíší odvolal ministra zdravotnictví Fauzího Mahdího. Své rozhodnutí oznámil ve stručném prohlášení a jeho důvod podle agentury AFP neuvedl. V Tunisku postupuje očkování proti covidu-19 jen velmi pomalu, což je předmětem častých sporů a obviňování mezi představiteli země, připomíná agentura Reuters. Tunisko se nyní potýká se zatím nejhorší zdravotnickou krizí od začátku pandemie, pomoc mu poslalo nebo slíbilo několik zemí, včetně Česka.

21:31

Přes 83 procent případů nákazy koronavirem, které v posledních týdnech zaznamenalo Španělsko, připadlo na lidi, kteří nebyli očkovaní proti covidu-19. Uvedla to ministryně zdravotnictví Carolina Dariasová. Zhruba šest procent nových případů nákazy se prokázalo u osob, které byly zcela naočkované. Španělsko zaznamenalo v posledním měsíci prudký vzestup výskytu koronaviru v zemi.

21:07

Nakažený pracovník se podle Psakiové izoluje mimo areál Bílého domu a lékaři z prezidentské rezidence vytrasovali všechny jeho kontakty. Mluvčí uvedla, že administrativa očekávala možnost propuknutí nákazy i u očkovaných zaměstnanců. Koronavirus se podle ní prokázal již dříve u několika dalších pracovníků Bílého domu, nicméně neuvedla, jak je to dlouho a kolik jich bylo.

21:06

Mluvčí administrativy amerického prezidenta Joea Bidena Jen Psakiová oznámila, že se v posledních dnech nakazilo koronavirem několik plně očkovaných pracovníků Bílého domu. Poslední případ se prokázal v pondělí, dotyčný však nepřišel v nedávné době do blízkého kontaktu s prezidentem a má jen mírné příznaky covidu-19. V USA je jako jinde ve světě na vzestupu nakažlivější varianta viru zvaná delta, podle dnešního sdělení amerických úřadů v zemi převládá již z 83 procent.

18:28

Přehled hlavních událostí:

  • Testy v pondělí potvrdily v Česku 216 případů nemoci covid-19, o 25 méně než před týdnem. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, zůstalo na 0,95. Nezměnil se ani počet nakažených na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní, pátý den za sebou je na hodnotě 15
  • Mírně přibylo hospitalizovaných pacientů s koronavirem, v pondělí jich bylo 37, o šest víc než v neděli
  • Nejhorší situace ohledně šíření nákazy je nadále v Praze, kde za uplynulý týden připadá na 100 000 obyvatel 41 nakažených. V porovnání s předchozími dvěma dny se tento údaj ale mírně snížil
  • Jedinou účinnou prevencí proti koronaviru je podle odborníků očkování, s ohledem na to by měla být podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ve všech krajských městech očkovací centra bez nutnosti objednání
  • Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) po dnešním jednání se svými protějšky ze čtyř evropských zemí nevyloučil další opatření na hranicích kvůli covidu-19. Avizoval vznik skupiny, která o opatřeních zajistí včasné informace
Zajímavost :  Babiš chce státní továrnu na modulární byty. Stát by neměl stavět, oponuje Praha

17:44

Prvním očkovacím místem v Královéhradeckém kraji, kde se začne očkovat proti covidu-19 bez objednání, bude ve středu 21. července poliklinika EDUMED v Jaroměři na Náchodsku. Očkování v tomto režimu tam bude probíhat ve všední dny od 14:00 do 18:00 hodin, a to zatím do konce července 2021.

16:05

V Brně začali očkovat proti nemoci covid-19 i lidi bez domova, dostali přes 80 dávek vakcíny Moderna. Lidi bez přístřeší očkuje tým Společnosti Podané ruce. K dalšímu očkování použije jednodávkovou látku společnosti Johnson & Johnson. Město počítá s tím, že vakcínu dostane v součtu asi 150 lidí bez domova.

Očkování začalo minulý týden. “Lidé bez domova jsou skupinou obyvatelstva, která dosud nedosáhla na možnost nechat se očkovat. Mnohdy kvůli tomu, že se nezdržují na jednom místě a nespolupracují s žádnou ze stacionárních institucí, které sociální služby města nabízí,” uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

14:48

V Indii za pandemie způsobené šířením koronaviru zemřelo až o 4,9 milionu lidí více, než v průměru za předchozí léta. Uvádí to studie amerického analytického střediska pro globální rozvoj (CGD), o které dnes informovala agentura Reuters. Podle ní studie přináší další důkazy, že počet úmrtí v souvislosti s covidem-19 může být v druhé nejlidnatější zemi světa mnohonásobně vyšší, než uvádějí oficiální statistiky.

14:31

Očkovací místo v Hradci Králové, kde se bude očkovat proti covidu-19 bez objednání, zřejmě vznikne v jednom ze dvou obchodních center v blízkosti hlavního vlakového nádraží. V úvahu připadá OC Atrium a OC Aupark, řekl krajský koordinátor očkování a lékařský náměstek ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové Jaroslav Malý. Přípravy na zřízení očkovacího místa pro neregistrované ve městě trvají od začátku týdne.

“Zítra (ve středu) chceme stav příprav nahlásit panu ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi a ten rozhodne, jestli je náš výběr správný,” řekl Malý. Podle vlády by očkovací centra proti covidu, kde se očkuje bez objednání, měla vzniknout ve všech krajských městech.

13:53

Provoz očkovacích center, v kterých se očkuje proti covidu-19, stojí denně desítky tisíc korun, největší část z toho tvoří personální náklady. Provozní náklady vyčíslily některé nemocnice od začátku očkování na miliony korun. Provoz národního očkovacího centra v O2 universum, které je největší a očkuje nyní asi 6600 až 6700 lidí denně, stál za první měsíc zhruba 1,8 milionu korun. Vyplývá to z ankety mezi očkovacími centry.

13:15

V Pardubickém kraji se budou moci na dvou místech nechat očkovat lidé bez předchozí registrace. Příští týden pro ně bude vyhrazený menší očkovací kamion před pardubickou sokolovnou, od 3. do 4. srpna pak bude stát v areálu Chrudimské nemocnice. Zájemci starší 18 let v něm dostanou jednodávkovou vakcínu Janssen od společnosti Johnson & Johnson.

“Do Pardubického kraje jsme dostali 1000 dávek jednodávkové vakcíny, které chceme využít k očkování bez registrace v očkovacím kamionu,” uvedla náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková (STAN).

12:54

Do Mělníka na jednání o podmínkách cestování dnes na pozvání ministra zahraničí Jakuba Kulhánka přijeli slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok, maďarský Péter Szijjártó, slovinský šéf diplomacie Anže Logar a rakouský ministr Alexander Schallenberg. Szijjártó varoval v souvislosti s očkováním před falešnými zprávami.

Korčok zmínil stoupající počet případů nákazy mutací delta a nutnost opatření. “Nemůžeme ignorovat realitu,” doplnil. Slovensko už dříve kvůli šíření nakažlivější mutace koronaviru zpřísnilo podmínky vstupu do země. Do karantény nemusí cestující plně očkovaní proti nemoci covid-19. Cestování mezi ČR a Slovenskem nedávno zkomplikovalo dočasné uzavření menších hraničních přechodů se sousedními zeměmi.

12:22

Karanténní opatření přijímaná v boji proti koronaviru pravděpodobně nepředstavují vyšší riziko pro lidské zdraví než pandemie samotná. Vyplývá to ze studie amerických vědců, uveřejněné v odborném časopise BMJ Global Health. Studie na mezinárodních datech zkoumala dopady uzávěr na úmrtnost, pravidelné lékařské prohlídky a duševní zdraví.

12:07

Kvůli obavám z šíření nákazy koronavirem bude v oblasti nejhůře postižené nedávnými katastrofálními povodněmi na západě Německa působit očkovací autobus. Lidé si do něj budou moci přijít pro vakcínu či test na covid-19 bez předchozího objednání, informovala dnes agentura DPA.

12:03 Vlajka Ruské federace.

V Rusku za uplynulý den přibylo 23 770 potvrzených případů nákazy novým koronavirem a 784 úmrtí po nákaze covidem-19. O den dříve to bylo 24 633 nových případů a 719 úmrtí.

11:59

Zotavení globální ekonomiky z pandemie nemoci covid-19 způsobí, že růst emisí skleníkových plynů, které přispívají ke změnám klimatu, bude do dvou let na rekordu. Ve své zprávě to uvedla Mezinárodní agentura pro energii.

“Odhadujeme, že úplné a včasné zavedení doposud oznámených opatření k oživení ekonomiky způsobí růst emisí oxidu uhličitého v roce 2023 na rekordní úroveň a pak dál poroste,” uvedla IEA.

11:49

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek po úterním jednání se svými protějšky ze čtyř evropských zemí nevyloučil další opatření na hranicích kvůli covidu-19. Avizoval vznik skupiny, která o opatřeních zajistí včasné informace. Šéfové diplomacie ČR, Slovinska, Slovenska, Maďarska a Rakouska se též shodli v tom, že jedinou efektivní cestou je očkování co největší částí populace. Uvedli na tiskové konferenci.

“Musíme být stále na pozoru před novými mutacemi viru a přizpůsobovat jim naši strategii,” řekl Kulhánek. Proto navrhl, aby vznikla síť kontaktních osob, které budou spolupráci zemí C5 v boji proti covidu koordinovat.

10:43

Počty potvrzených případů covidu-19 v krajích za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel:

kraj Případů na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní
Praha 41
Plzeňský 34
Středočeský 20
Pardubický 11
Vysočina 8
Moravskoslezský 8
Liberecký 8
Královéhradecký 8
Jihočeský 7
Ústecký 7
Karlovarský 6
Jihomoravský 6
Olomoucký 6
Zlínský 6

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

09:51

V Olomouci se otevře nové očkovací místo bez předchozí registrace v prostorách obchodního centra Šantovka, fungovat by mělo od poloviny příštího týdne. Očkovat se zde budou moci proti covidu-19 lidé starší 16 let, k dispozici jim bude vakcinace od firem Pfizer/BioNTech a Johnson & Johnson. Očkovací centrum bude ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Olomouc v provozu po dobu deseti hodin sedm dní v týdnu, řekl hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN).

09:46

V očkovacím centru bez registrace na Novém Smíchově v první den fungování podali 182 dávek vakcíny Moderna. Informovala o tom ČT Pavlína Danková, mluvčí provozovatele centra, Fakultní nemocnice Motol. Na očkování proti covidu-19 tam přišlo míň lidí než před týdnem za první den do center bez registrace na Chodov a Hlavní nádraží. V OC Westfield Chodov první den aplikovali 602 dávek vakcíny Pfizer, na Hlavní nádraží si pro dávku jednorázové vakcíny Janssen přišlo 240 lidí.

09:26

V pondělí zdravotníci podali 85 633 injekcí s vakcínou, počet podaných dávek tak od začátku očkování na konci loňského roku překročil 9,6 milionu. Ukončené očkování má přes čtyři miliony lidí.

09:05

Nejhorší situace ohledně šíření nákazy je nadále v Praze, kde za uplynulý týden připadá na 100 000 obyvatel 41 nakažených. V porovnání s předchozími dvěma dny se tento údaj ale mírně snížil. Nejlepší situace je v Olomouckém, Jihomoravském, Karlovarském a Zlínském kraji, kde je incidence šest.

09:01

Novým typem koronaviru se v Česku od začátku epidemie loni v březnu prokazatelně nakazilo přes 1,67 milionu lidí. Většina se vyléčila, 30 341 lidí zemřelo. Od začátku července ministerstvo eviduje zatím osm případů úmrtí lidí s prokázaným covidem, ve stejném červnovém období to bylo šest desítek případů.

08:26

Testy v pondělí potvrdily v Česku 216 případů covidu, o 25 méně než před týdnem. Nakažených na 100 000 obyvatel za týden zůstává 15.

07:54

Jihočeské státní památky navštívilo letos do poloviny července 174 982 lidí, meziročně téměř o třetinu méně. Na vstupném se vybralo 20,1 milionu Kč, proti stejnému období z loňska o víc než 11 milionů méně. Největší propad zájmu má zámek Český Krumlov, meziročně o téměř 60 procent. Důvodem jsou dopady koronavirové pandemie.

06:24

V Německu za poslední den přibylo 1183 nových případů nákazy koronavirem, což je o něco méně než v pondělí, kdy úřady ohlásily 1292 infikovaných. Vyplývá to z dat zveřejněných Institutem Roberta Kocha (RKI). V sousední zemi ale dál roste klíčový epidemický ukazatel, který uvádí počet nových případů v týdenním úhrnu v přepočtu na 100 000 obyvatel. Zatímco v pondělí byla tak zvaná sedmidenní incidence na hodnotě 10,3, dnes se zvýšila na 10,9.

06:20

Vojtěch v rozhovoru zmínil, že některé laboratoře hlásí se zpožděním i standardní vzorky. “Třeba nyní nám přišly pozitivní vzorky z ledna a února. A to je těžko akceptovatelné. V těchto laboratořích proto chceme udělat audit a zjistit, proč tomu tak je. Jestli to zapomněli, nebo to jsou falešné vzorky,” uvedl. Jde podle něj o soukromé laboratoře, několik jich mezi problémové patří chronicky.

“Už jsem psal apel, že pokud by se chyby stále opakovaly, mělo by se to řešit vyřazením ze seznamu akreditovaných laboratoří. Laboratoře dostávají zaplaceno z veřejného zdravotního pojištění, takže by se podle toho měly také chovat,” řekl.

06:02

Všechny laboratoře musejí od 1. července vyšetřovat všechny pozitivní testy takzvanou diskriminační PCR metodou, která dokáže potvrdit podezření na různé varianty viru. Pečlivé sledování výskytu nových variant podle odborníků může bránit nástupu další vlny epidemie.

06:00

Některé laboratoře v Česku hlásí pozdě vzorky vyšetřené na přítomnost mutací koronaviru. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v rozhovoru otištěném v Hospodářských novinách nevyloučil vůči nim správní řízení či uložení sankce. Ministr ale věří, že se laboratoře budou v hlášení zlepšovat. Ministerstvo je oslovilo a připomnělo jim povinnost dodržovat mimořádné opatření platné od 1. července.

“V mnoha případech to úplně nedodržují. Pokud takto budou pokračovat, jsme připraveni s těmi problematickými laboratořemi vést nějaké správní řízení a případně jim udělit i nějakou sankci. To je jediné, co můžeme udělat,” řekl Vojtěch na adresu problematických laboratoří. Problém podle něj je, že laboratoře hlásí vzorky se zpožděním. Povinnost je nahlásit to do 48 hodin.

22:06

Ve Francii počty nově nakažených covidem-19 v posledních dnech stoupají stále rychlejším tempem. Podle mluvčího vlády Gabriela Attala zažívá země začátek čtvrté vlny pandemie, která bude horší než všechny předchozí. Podle oficiálních čísel bylo ve Francii za poslední den 4151 pozitivně testovaných, minulé pondělí to bylo 1260 lidí. V neděli bylo 12 532 nových případů, nejvíce od poloviny května, uvedla agentura AFP.

20:59

Lidé budou moci vstoupit do Kanady od stanovených termínů v případě, že byli nejméně 14 dnů před příjezdem plně naočkováni některou z vakcín schválených kanadskou vládou, tedy preparáty od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca nebo Johnson & Johnson. Přestane přitom platit požadavek, aby všichni návštěvníci přilétající do země strávili první tři noci izolovaní v hotelu.

20:58

Kanadská vláda oznámila, že od 9. srpna začne pouštět do země plně naočkované Američany a od 7. září i imunizované obyvatele všech ostatních zemí. Kanadsko-americká pozemní hranice, nejdelší na světě, je kvůli pandemii covidu-19 zavřená pro všechny cesty kromě těch nezbytných od března minulého roku.

20:10

Ve Zlínském kraji se budou moci lidé očkovat proti covidu-19 i bez registrace. Služba bude od středy k dispozici v PSG aréně ve Zlíně, zdravotním středisku v Luhačovicích na Zlínsku a také v Uherském Hradišti ve společnosti Medical Plus.

19:41

Britská vláda se rozhodla neočkovat proti covidu-19 děti a mládež do 18 let, dokud nebude k dispozici více informací o vakcínách. Výjimku představují těžce nemocné děti, pacienti s Downovým syndromem nebo s oslabenou imunitou. Ti dostanou vakcínu od firem Pfizer a BioNTech, která je pro tuto věkovou skupinu v Británii jako jediná schválená. Rozhodnutí britské vlády se opírá o názor odborníků, podle kterých má většina dětí mírný průběh nemoci, a riziko nákazy tak nevyváží možná rizika komplikací spojených s očkováním, informovala dnes agentura Reuters.

V Anglii se dnes poprvé po 16 měsících otevřely noční kluby, což vyvolalo nadšení zejména u mladých lidí, o půlnoci se před kluby tvořily dlouhé fronty. Britský premiér Boris Johnson ale nadšení zmírnil prohlášením, že noční kluby podle něj i nadále představují vysoké riziko nákazy. Od září, do kdy by všichni dospělí v Británii měli mít možnost nechat se naočkovat, bude vstup do nočních podniků povolen právě jen plně očkovaným lidem. Dosud ke vstupu stačil negativní antigenní test. Podmínka dokončeného očkování bude od září platit pro všechny podobné podniky, kde se koncentruje velké množství lidí, píše BBC.

Zajímavost :  FOTOREPORTÁŽ: V děčínských docích probíhá stavba 700 tun těžkého chemického tankeru

18:25

Přehled hlavních událostí:

Testy v pondělí potvrdily v Česku 216 případů covidu, o 25 méně než před týdnem. Nakažených na 100 000 obyvatel za týden zůstává 15.

V Česku se šíří hlavně varianta koronaviru delta, dříve zvaná indická. Podle výsledků z posledních dvou týdnů převládá ze 70 až 80 procent. Experti zachytili v Jihomoravském kraji také jeden případ nové varianty delta plus.

Vláda schválila, že od 1. září nebudou zdarma preventivní testy na covid. Výjimku budou mít děti do 12 let a lidé se začatým očkováním.

V příhraničních regionech je nejméně očkovaných nad 60 let. Do obcí by mohly zamířit mobilní týmy, řešením je i svoz lidí na očkování, řekl premiér Andrej Babiš.

16:59

Česká republika daruje ze zásob Správy státních hmotných rezerv 256 000 roušek a 50 490 respirátorů třídy FFP2 Tunisku, které se potýká s rostoucím počtem případů koronaviru. Dar dnes schválila vláda, oznámil na tiskové konferenci po jejím jednání vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

16:53