Estonský regulátor chce zrušit všechny licence vydané kryptoburzám

Finanční regulátoři v pobaltské zemi Estonsko chtějí zrušit všechny licence pro kryptoburzy a začít celý regulační režim od začátku.

Vysoká rizika a rušení licence

Matis Mäeker, šéf estonské finanční zpravodajské jednotky (FIU), vyzval stát, aby „regulaci vynuloval a začal vydávat licence úplně znovu“, uvedla ve středu místní státní tisková agentura Eesti Ekspress.

Mäeker prohlásil, že veřejnost si neuvědomuje rizika kryptoměnového průmyslu. Úředník, který dříve vedl oddělení pro boj proti praní špinavých peněz v Úřadu pro finanční dohled a řešení krizí, poukázal na řadu souvisejících obav, včetně nezákonné činnosti v oblasti kryptoměn, jako je praní špinavých peněz a financování terorismu, a také na zranitelnost odvětví vůči hackerům, a uvedl:

„Tato rizika jsou velmi, velmi vysoká. Musíme reagovat kardinálně a velmi rychle.“

V Estonsku má nyní licenci poskytovatele služeb virtuálních aktiv (VASP) přibližně 400 společností, což je více než celkový počet licencí VASP udělených v celé Evropské unii, prohlásil Mäeker. Podle úředníka tyto podniky využívají své licence pouze k „obratu velmi vysokých částek, zatímco Estonsko z toho nic nemá“.

Zajímavost :  [Večerní souhrn článků] • Bitcoin dosáhl nového ATH • a další články

Navrhovaná vylepšení

Ve svém současném stavu estonský krypto průmysl nevytváří pracovní místa pro občany ani nepřispívá „ničím významným“ daňovým orgánům země, uvedl.

Mäeker navrhl zavést přísnější kapitálové požadavky pro toto odvětví, včetně potenciální povinnosti krypto společností mít alespoň 350 000 EUR (404 000 USD) buď v hotovosti, nebo v cenných papírech. Stávající požadavek na vlastní kapitál pro začínající společnosti v odvětví údajně činí pouhých 12 000 EUR (13 800 USD).

Zajímavost :  Short Squeeze – co to je?

Úředník rovněž navrhl, aby se od krypto společností požadovalo zřízení bezpečnějších IT systémů a aby se jim zakázalo přijímat k investicím cokoli jiného než tvrdou hotovost namísto možností, jako je refinancování nemovitostí, s cílem zvýšit ochranu investorů.

Jak jsme již dříve informovali, estonská finanční zpravodajská jednotka zahájila v červnu 2020 rozsáhlý zátah proti krypto společnostem, přičemž do prosince loňského roku odebrala licenci zhruba 70 % všech VASP v zemi. Podle estonského veřejnoprávního rozhlasu regulátor v roce 2020 odebral celkem 1 808 licencí VASP.

Závěr

Asi se dá rozumět té snaze více chránit investory. Ale je v tom opravdu jen tato snaha, nebo za tím vidíte něco více? Neváhejte se přidat také na náš oficiální discord server ZDE.

Zajímavost :  Mexiko využívá blockchain pro covid certifikáty

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO