Euro kleslo pod paritu s dolarem, přispívají k tomu obavy z energetické krize

Londýn – Euro dnes znovu kleslo pod paritu s americkým dolarem, na dvacetileté minimum. Obavy z energetické krize a politická krize v Itálii snížily poptávku po jednotné evropské měně. Americký dolar posiluje díky očekávání, že americká centrální banka (Fed) bude agresivně zvyšovat úrokové sazby.

Kolem 17:50 SELČ euro k dolaru klesalo o 0,2 procenta na 1,0039 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si ve stejnou dobu připisoval 0,6 procenta na 108,64 bodu. Dolar k japonskému jenu rostl o jedno procento na 138,78 JPY. Euro k jenu stoupalo o 0,8 procenta na 139,33 JPY.

Dříve během seance euro k dolaru kleslo na 0,99520 USD, nejníže od prosince 2002. Dolarový index se vyšplhal až na 109,29 bodu, tedy nejvýše od září 2002.

Italská vláda premiéra Maria Draghiho dnes v Senátu vyšla vítězně z hlasování o důvěře, i když pro ni nezvedli ruku zástupci koaličního Hnutí pěti hvězd (M5S). Politická krize však zažehnána není, protože premiér už dříve avizoval, že nechce stát v čele kabinetu, který by ztratil podporu jedné z klíčových koaličních sil. Další postup nyní bude Draghi řešit na schůzce s prezidentem Sergiem Mattarellou.

Evropská komise (EK) dnes ve své letní prognóze snížila odhad růstu ekonomiky EU na 1,5 procenta místo 2,3 procenta, jak očekávala v květnové předpovědi. Změnu přičítá hlavně dopadům ruské invaze na Ukrajinu.

S ohledem na setrvávající geopolitické nejistoty, tlaky v Evropě kvůli situaci v oblasti dodávek energií a očekávání, že Fed bude zvyšovat ve Spojených státech úrokové sazby, je zřejmé, že v širším měřítku je na trzích v tuto chvíli preferován dolar, konstatoval analytik Shaun Osborne ze společnosti Scotiabank.

Reklama

Celý článek zde |