Fed zvýšil sazby nejvíce od roku 2000, kvantitativní utahování začíná v červnu

Federální rezervní banka (Fed) právě zveřejnila výsledky zasedání, které se konalo v útery a středu. Jak se předpokládalo, Fed zvýšil sazby o půl procentního bodu a konečně nám dali konkrétní rámec pro kvantitativní utahování (QT).

Největší „hike“ od roku 2000

Fed tedy schválil „hike“ o půl procentního bodu. Čili jde o největší jednorázové zvýšení základní úrokové sazby. Důvodem je samozřejmě rychle akcelerující inflace. Osobně jsem ještě pořádně stanovisko neprošel, takže si na zítřejším streamu řekneme ještě podrobnosti. Jisté je, že Fed skutečně začíná trochu znatelněji bojovat.

Fed úrokové sazby
Zdroj: tradingeconomics.com

Co se týče kvantitativního utahování, konečně máme konkrétní rámec. QT začne 1. června v režimu 30 miliard USD u státních dluhopisů a 17,5 miliard USD u MBS (mortgage backed securities) – dohromady tedy budou snižovat svou rozvahu o 47,5 miliardy USD za měsíc.

Za tři měsíce má však dojít k navýšení na 60 miliard USD u státních dluhopisů a 35 miliard u MBS. Čili v tempu 95 miliard za měsíc.

Reakce trhů je zatím spíše smíšená. Trochu zvýšená volatilita, akcie mají spíše tendenci šplhat nahoru. Trhy se primárně zaměřily na úrokové sazby a očekávání bylo naplněno – respektive těch 0,5 procentního bodu bylo již jistou dobu tzv. priced in.

S trhem ještě může zamávat tiskovka s Jeromem Powellem, která se koná až v 20:30 našeho času. Čili se ta volatilita ještě může zvýšit.

Celý článek zde |