Fico vzal Mečiarovi voličov, blízkych podnikateľov a zasadil mu k. o. Nedovolil, aby sa mu stalo to isté

BRATISLAVA. Keď chcel Peter Pellegrini dosiahnuť odchod Robera Fica z čela Smeru, varoval ho, že môže skončiť rovnako neslávne ako Vladimír Mečiar.

Z absolútneho vrcholu popularity, keď vo voľbách 1992 Mečiarovo HZDS volilo 37 percent ľudí, skončil Mečiar ako politik, ktorého o 20 rokov neskôr porazila vo voľbách aj strana Nory Mojsejovej. A stačilo jej na to získať 1,2 percenta hlasov.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

„Pán predseda má dnes poslednú možnosť, aby sa vyhol osudu Vladimíra Mečiara,“ vyhlásil v máji 2020 Pellegrini ešte ako člen Smeru.

Po tom, ako Fico musel na jar 2018 po vražde novinára Jána Kuciaka odísť z postu premiéra a po rozštiepení strany a odchode Pellegriniho v lete 2020, sa Smer v prieskumoch prepadol na dvadsaťročné minimá – k podpore na úrovni deviatich percent.

„Žiadny drajv sa nevytratil,“ uisťoval Fico, hoci pôsobil unavene. „Mám nejakú nádchu, neviem sa toho zbaviť. A inak som úplne v pohode, pripravený,“ presviedčal.

Podľa preferencií Smeru za ostatný rok a pol však šéf Smeru dáva zadosť svojim slovám, ktoré povedal prezidentovi Andrejovi Kiskovi pri podávaní demisie. „Pán prezident, ty buď kľudný, ja nikam neodchádzam,“ vravel s úsmevom na tvári.

Súvisiaci článok Návrat Smeru bude mať v rukách Pellegrini. Ficovým voličom hovorí áno, Ficovi najradšej nie Čítajte 

Smer sa od septembra 2021 v prieskumoch drží na hranici 14- až 15-percentnej podpory. Pravidelne sa umiestňuje na druhom mieste za stranou Hlas. V januári sa dokonca v prieskume agentúry Focus vyšplhal nad 16 percent a na vedúcu Pellegriniho stranu vtedy strácal iba 1,5 percenta.

„Pred voľbami 2020 to naozaj vyzeralo tak, že by Robert Fico už najradšej v politike skončil. Potom ale prišiel zlom, keď sa vymenilo vedenie Policajného zboru a špeciálnej prokuratúry a začalo sa vo veľkom vyšetrovanie ľudí blízkych Smeru,“ vraví politológ Pavol Baboš z Univerzity Komenského v Bratislave.

„Vtedy začal zaberať, zvolávať tlačovky, hovoriť svojim voličom, čo si o stíhaniach majú myslieť,“ dodal.

Vývoj preferencií ukazuje, že Smeru sa podarilo odraziť od najnižších ziskov nameraných od roku 2000 a osud Mečiarovho HZDS Fico ešte dokázal zvrátiť. Dokonca sa netají ambíciou po najbližších voľbách zostavovať vládu.

Denník SME sa pozrel na to, prečo je to tak a aké udalosti v minulosti sprevádzali pád HZDS a nástup Fica, ktorý po ňom trikrát zostavoval vládu.

Pellegrini nie je Fico

Celý článek zde |