FOMC minutes potvrzuje ještě tvrdší jestřábí postoj Fed

Máme tři týdny po předešlém zasedání Federální rezervní banky (Fed), což znamenalo zveřejnění FOMC minutes. Uvedený dokument je velmi důležitý a byl též předmětem jednoho z mých vzdělávacích článku na tzv. Fed Watch. FOMC minutes totiž dodává tomu všemu další detaily, které v samotném FOMC stanovisku chybí. Jak to tedy dopadlo dle FOMC minutes?

FOMC minutes potvrdilo očekávání

FOMC minutes víceméně potvrzuje tržní konsensus. Jak vyplývá z přiloženého grafu, většina trhu počítá s dalším „hikem“ základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Z dokumentu je zřejmé, že FOMC si uvědomuje potřebu boje s inflací. I kdyby to mělo znamenat, že to Spojené státy dostane do recese. To je velmi jestřábí rétorika, protože mnozí měli názor, že Fed od své politiky okamžitě upustí, když se objeví větší problémy. A příchod recese je velký problém.

Fed Watch
Fed Watch. Zdroj: cmegroup.com

Členové FOMC dále vidí další růst základní úrokové sazby o 0,5 – 0,75 procentního bodu. Trh počítá právě s tím vyšší navýšením. Zajímavé je i tvrzení, že pokud inflační tlaky neustoupí, existuje možnost mnohem restriktivnějšího postoje. Pro FOMC je klíčové dosáhnout jejich cíle, což je inflační cílování na 2 %.

Tržní reakce?

Co se týká jednotlivých trhů, nic moc se prakticky neděje. Vůbec žádné překvapení se nekoná, takže je logické, že nepřišel žádný turbulentní cenový vývoj. FOMC minutes akorát potvrdilo to, co si trh jistou dobu myslí. A to je právě voda na mlýn pro bitcoin. Potřebovali jsme stabilní burzovní psychologii a pouze tento dokument to mohl nějak narušit. A to se nestalo. Je to hotová věc, takže není důvod, aby trhy příliš čekaly.

Celý článek zde |