Genslerovo poselství: SEC se, ve snaze zajistit ochranu spotřebitelů, snaží regulovat kryptoměnové burzy

Kryptografická komunita volá po vytvoření funkční regulace, která by (nejen) ve Spojených státech usměrňovala toto odvětví, následně chránila spotřebitele a zároveň poskytovala vhodný rámec pro podporu inovací.

S ohledem na tuto skutečnost a nedávný zmatek se Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC) ústy svého ředitele rozhovořila o nedávno zveřejněných plánech na registraci a regulaci kryptografických subjektů a aktiv.

SEC se pomocí regulací snaží chránit spotřebitele

Předseda SEC, Gary Gensler, v ilustračním videu na Twitteru prozradil, že požádal své zaměstnance, aby spolupracovali s kryptografickými subjekty a zajistili jejich „registraci a regulaci“.

Má jít o prostředek k zajištění, aby se desítkám milionů spotřebitelů obchodujících v tomto prostoru dostalo takové ochrany, jaká je k dispozici na tradičních finančních trzích.

„Požádal jsem zaměstnance, aby spolupracovali s platformami a co nejlépe zajistili ochranu vašich aktiv“

Gensler dále poznamenal, že aktiva, která odpovídají popisu cenného papíru, budou muset být registrována podle zákona o cenných papírech. SEC podrobuje aktiva známému Howeyho testu, aby určila, zda se jedná o cenné papíry, ale v případě posuzování kryptoaktiv se to ukazuje jako obzvláště náročné.

Předseda SEC také zdůraznil „inherentní střety zájmů“, které vznikají v případě, že kryptografické burzy působí jako tvůrci trhu. Požádal také pracovníky SEC, aby prověřili možnost vyloučení funkcí tvůrců trhu kryptografických subjektů, aby tak bylo zajištěno spravedlivé obchodní prostředí.

Coinbase požádala SEC o vytvoření nových zákonů o cenných papírech pro kryptoaktiva

Podle Genslera neexistuje žádný důvod, proč s kryptografickým trhem zacházet jinak jen proto, že se používá jiná technologie a uvedl:

„měli bychom na kryptografických trzích uplatňovat stejnou ochranu. Neriskujme podkopání 90 let starého práva cenných papírů.“

Genslerův plán na ochranu spotřebitelů se zdá být logickým vyústěním situace a to vzhledem k nedávným podvodům a krachům v oblasti kryptoměn. Ty vedly ke ztrátě miliard dolarů z prostředků investorů. Krypto komunita však jeho poselství s nadšením nevítá, a to hlavně  kroku SEC klasifikovat některá aktiva jako „neregistrované cenné papíry“.

Již poměrně dlouho se táhne právní bitva mezi SEC a Ripple Labs, protože SEC tvrdí, že XRP, nativní token společnosti Ripple, je cenný papír a měl být tedy náležitě registrován. V návaznosti na obvinění vznesené ministerstvem spravedlnosti vůči jednomu bývalému zaměstnanci společnosti Coinbase (za jeho podíl na systému obchodování zasvěcených osob) SEC tvrdí, že 9 dotčených aktiv, uvedených na burze Coinbase, jsou neregistrované cenné papíry. Na to společnost Coinbase reagovala lakonicky slovy:

„Společnost Coinbase cenné papíry neeviduje. Konec příběhu.“

SEC také prošetřovala americkou burzu ohledně možných kotací „neregistrovaných cenných papírů“. V návaznosti na to dne 21. července Coinbase doručila Komisi pro cenné papíry a burzy petici, v níž žádá, aby agentura stanovila pro kryptoaktiva vhodná a funkční pravidla, protože „stávající pravidla pro cenné papíry prostě pro digitální aktiva nefungují“.

Závěr

Poměrně často se stává, že z jednoduché a ušlechtilé myšlenky se stane něco, co už tak jednoduché vůbec není. Na druhou stranu je třeba říci, že kryptoměny jsou něco naprosto nového a správné posouzení a nastavení pravidel, není nic jednoduchého.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Celý článek zde |