Gynekologička Lacková o endometrióze: Mnohé ženy sú odbité s tým, že nejde o nič vážne
5. jún 2025 o 16:06 I
Jediné, čo pomôže, je zastavenie ovulácie.
Hoci sa endometrióza často označuje ako ženské reprodukčné ochorenie, môže spôsobiť chaos v celom tele a zasiahnuť aj iné orgány. Napriek tomu, že ňou trpí približne každá desiata žena, diagnostika býva zdĺhavá a liečba náročná.
„Majú také silné menštruačné bolesti, že ich musia tlmiť tabletkami celý prvý aj druhý deň cyklu. Keď im po štyroch až šiestich hodinách prestane tabletka účinkovať, musia si hneď dať ďalšiu. Bolesti ich limitujú v práci či v škole. To nie je normálna menštruačná bolesť,“ opisuje gynekologička ELIŠKA LACKOVÁ z Kliniky reprodukčnej medicíny GIN-FIV.
V rozhovore pre SME hovorí aj o tom, prečo sa endometrióza stále podceňuje, prečo je dobré viesť si denník s príznakmi a aké možnosti liečby dnes majú pacientky k dispozícii.
V rozhovore sa dočítate:
- čo je endometrióza,
- aké sú teórie jej vzniku a čo v tele spôsobuje,
- aké príznaky zväčša napovedia, že nejde o normálnu menštruačnú bolesť,
- ako sa ochorenie diagnostikuje,
- či endometrióza znižuje šancu na otehotnenie,
- prečo je dôležité mať gynekológa, ktorý nezľahčuje príznaky ochorenia.
Ako často sa vo svojej gynekologickej praxi stretávate s endometriózou?
V gynekológii sa endometrióza týka približne desiatich percent žien – teda v priemere každá desiata žena má určitú formu tohto ochorenia. Toto číslo je také vysoké preto, že u mnohých z nich ide len o minimálny alebo začínajúci podtyp ochorenia, ktorý im nemusí spôsobovať žiadne príznaky a žena ho ani nemusí vnímať.
Príbeh pacientky, ktorá prerušila liečbu rakoviny, otehotnela a porodila zdravé dieťa Čítajte
Z pohľadu reprodukčnej medicíny je však situácia vážnejšia – medzi mojimi pacientkami tvoria ženy s endometriózou až tridsať percent. U nich už ochorenie zašlo tak ďaleko, že došlo k poklesu zásob vajíčok vo vaječníkoch, k zníženiu kvality maternice alebo im museli byť pre endometriálne cysty operované vaječníky.
Ako by ste opísali endometriózu niekomu, kto o nej nič netuší?
Endometrióza je chronické, progresívne ochorenie, ktoré je typické pre fertilný vek – pre ženy, ktoré majú menštruáciu a ovuláciu. To, že je chronické, znamená, že stále trvá, nedá sa vyliečiť, len mierne zastaviť alebo stabilizovať. Progresívne je preto, že ak ho dostatočne zavčasu nezachytíme, každou menštruáciou silnie. Typické je tým, že výstelka maternice – endometrium sa nachádza na inom mieste ako vnútri v maternici.
Čiže tkanivo z výstelky rastie aj na miestach, kde by nemalo?
Maternica je orgán, ktorý je tvorený svalovým obalom a vnútri má výstelku, ktorá sa po každej menštruácii obnovuje. Tie isté bunky sa môžu nachádzať aj v svalovine maternice, ide o podtyp endometriózy zvaný adenomyóza.
Môžu sa však nachádzať aj na vaječníkoch, kde sa to krvácanie prejaví vznikom cysty (tzv. ovariálna endometrióza), ktorá je naplnená menštruačnou krvou. Alebo sa môžu nachádzať kdekoľvek, najčastejšie v brušnej dutine, ale môžu byť aj v okolí pľúc či mozgu, to je však veľmi raritné.
Vie sa dnes, prečo sa to deje?
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO