Heger a Matovič spravili z poslanca OĽaNO bieleho koňa. Bič vlády na Markízu a Expres chce stiahnuť

22. sep 2022 o 19:29  I Platený obsah

Scenár pripomína Maďarskú cestu.

BRATISLAVA. „Vaša televízia je ohrozením pre krajinu!“ obhajoval blízky spolupracovník maďarského premiéra Viktora Orbána drakonické zdanenie jednej z posledných kritických televízií v Maďarsku v roku 2014. Televízii RTL Klub hrozila strata až polovice ročného zisku.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Po kritike od Európskej únie aj medzinárodných organizácií Maďarsko napokon stanovilo nulovú daň. Ale len do konca roka a Orbán už ohlásil, že ju zvýši.

Vláda maďarského premiéra dlhodobo a systematicky využíva svoje silné postavenie na likvidáciu slobodných médií. Na Slovensku vládne OĽaNO pod vedením Igora Matoviča útočí čoraz razantnejšie na kritických novinárov, médiá, ich šéfredaktorov a vlastníkov, doteraz však len verbálne.

Podobne ako Maďarsko sa však OĽaNO chystá v kríze mimoriadne zdaniť aj médiá – najsilnejšiu televíziu Markíza a najpočúvanejšie rádio Expres.

Pre štát to bude znamenať zanedbateľný príjem v jednotkách miliónov eur, pre médiá ohrozenie.

„Počul som veľa fám, že návrh je akousi pomstou televíziám, ale to sa mi nechce veriť. Dúfam, že slovenská politika taká nie je,“ hovorí šéf televízie Markíza Matthias Settele.

Asociácia televíznych vysielateľov však vidí pokus „vyvinúť tlak na slobodné súkromné médiá zo strany politikov podobne, ako sa stalo v Maďarsku“.

Zvyšovanie príjmov štátu spadá práve pod Matovičovo ministerstvo financií.

Zmenu podľa zistení SME síce predkladá poslanec OĽaNO Milan Vetrák, v skutočnosti však ide o Matovičov návrh, ktorý priamo odobril premiér Eduard Heger z OĽaNO.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO