Hodnota akcií kasin v Macau klesla zhruba o 18 miliard dolarů

Akcie provozovatelů kasin na Macau se propadly až o třetinu a jejich celková hodnota klesla zhruba o 18 miliard dolarů (skoro 386 miliard korun). Čínská vláda totiž zahájila revizi regulace kasin, která by mohla vést k tomu, že dohled nad společnostmi v Macau, tedy největším centru hazardu na světě, budou mít úředníci. Informovala o tom agentura Reuters.

Příští rok se budou obnovovat lukrativní licence na provoz kasin na Macau. Plán proto vyděsil hongkongský akciový trh, který je i bez toho v hluboké ztrátě kvůli regulačním zásahům Pekingu v různých sektorech, od technologií a vzdělávání až po reality.

Největší ztráty zaznamenaly akcie společnosti Wynn Macau, které odepsaly 34 procent a jsou na rekordním minimu. Akcie Sands China oslabily o 28 procent a vysoké ztráty zaznamenaly také akcie společností MGM China, Galaxy Entertainment, SJM a Melco Entertainment.

Provozovatelům kasin příští rok v červnu vyprší platnost současných povolení k provozu a všichni se budou muset o licence ucházet znovu. Macao je jedinou oblastí v Číně, kde jsou hazardní hry legální. Peking se stále více obává silné závislosti této oblasti na hazardních hrách a zatím neřekl, jak bude proces opětovného udílení licencí posuzovat.

Zajímavost :  Kellner obdržel vyznamenání in memoriam. Metnar ho ocenil za přínos v boji s covidem

Úřady Macaa v úterý oznámily začátek 45denního období veřejných konzultací o změnách právních předpisů. Mezi tématy je počet vydaných licencí, délka jejich platnosti či úroveň dohledu ze strany vlády. Kromě jmenování vládních zástupců, kteří by dohlíželi na provoz kasin, obsahuje návrh také zvýšení podílu místních vlastníků ve společnostech.

Jednání o budoucnosti licencí přichází v době bouřlivých vztahů mezi USA a Čínou a někteří investoři se obávají zvýhodnění domácí hráčů před provozovateli se sídlem v USA. Vláda sice nevyřadila žádného amerického hráče, snaží se ale posílit pozici domácích vlastníků.

Macao v posledních letech zvýšilo kontrolu kasin. Potlačilo nelegální toky kapitálu z pevninské Číny a zaměřilo se na nelegální přesuny peněz a podvodné půjčky. Peking také zesílil boj proti přeshraničnímu toku finančních prostředků na hazardní hry. V červnu pak více než zdvojnásobil počet inspektorů a posílil dohled.

Zajímavost :  Sagan si oblečie žltý dres, v tretej etape skončil opäť na pódiu

Macao se od začátku roku 2020 kvůli koronavirovým omezením potýká s nedostatkem turistů. Tržby z hazardních her se sice v posledních měsících zvýšily, stále však nedosahují ani poloviny měsíčních hodnot z roku 2019.

Zdroj Zde