Hyponájom, nová cesta k vlastnému bývaniu

Všetci poznáme hypotéku alebo nájom. Čo je to ale Hyponájom?

Ide o novú službu pre ľudí hľadajúcich vlastné bývanie v Bratislave, konkrétne v našom projekte Slnečnice, ktorá je alternatívou k prenájmu a hypotéke. Do vami vybraného bytu sa nasťahujete ako nájomca a hypotéku môžete riešiť kedykoľvek v nasledujúcich dvoch rokoch. Celý ten čas vám zmluvne garantujeme dnešnú cenu, za ktorú už podľa vašich predstáv zariadený byt, v ktorom bývate, odkúpite. Celé je to navyše jednoduché, stačí sa nám ozvať a vypracujeme vám ponuku na mieru.

Chcem vedieť o Hyponájme viac.

Vo všeobecnosti si ale vyberiete byt ako pri bežnej kúpe, nasťahujete sa, v pokoji si ho zariadite. Rozdiel je v tom, že na riešenie hypotéky na byt máte dva roky.

Celé toto obdobie máte garantovanú dnešnú cenu nehnuteľnosti, tú ste si v rámci podpisu zmluvy rezervovali. Keďže ešte nebývate úplne vo svojom, tak za byt platíte toľko, koľko by ste ešte pred pár mesiacmi platili za štandardný hypotekárny úver vo výške 80 % kúpnej ceny na dobu 30 rokov s úrokovou sadzbou 1 %.

5fotiek v galérii Ilustračné foto Zdroj: CRESCO REAL ESTATE

Čo vás viedlo k rozhodnutiu ponúknuť záujemcom o bývanie v novostavbe úplne nový model získania vlastného bývania?

Reagujeme na situáciu ľudí, ktorí plánovali v tomto čase kúpu vlastného bývania. Sme na Slovensku prví, kto s takýmto riešením prichádza, ale vidím v ňom budúcnosť. Hyponájom, na rozdiel od skrytých zliav v podobe pivničnej kobky či parkovania zdarma, cieli na jadro problému dnešného trhu s realitami. A to je nízka dostupnosť hypotekárnych úverov pre ľudí, ktorí ich potrebujú najviac.

Pivničná kobka zdarma teda podľa vás nie je lákavá ponuka pri kúpe nového bytu?

Pre niekoho to môže byť lákavá ponuka, ale iba v prípade, ak si kúpu bytu môže vôbec dovoliť. Ak vám vychádza financovanie na 250-tisícový byt, tak vám pravdepodobne vyjde aj na tých 5-tisíc za pivničnú kobku. Každého poteší niečo zdarma, ale nerieši to hlavný problém trhu, a to, že si zrazu z mesiaca na mesiac obrovské množstvo ľudí nemôže dovoliť riešiť svoju životnú situáciu.

Problémom teda nie je vysoká cena bytov?

Cena novostavieb už veľmi nižšia nebude. Úvahy o nejakom rapídnom zlacňovaní sú špekulácie. Náklady na výstavbu posledné roky stúpali rovnako ako všetko ostatné. V niektorých prípadoch vyleteli ceny materiálov skokovo o desiatky až stovky percent. To sú náklady, ktoré ako developer musíte zaplatiť.

Preto sa ceny môžu pohnúť dole najmä pri starších bytoch, kde majitelia nemajú možnosť nechať byty na trhu dlhšiu dobu, to už vidíme aj dnes. Aby prilákali kupujúcich, musia ísť s cenou dolu.

5fotiek v galérii Ilustračné foto Zdroj: CRESCO REAL ESTATE

Ako zhoršenú dostupnosť úverov rieši Hyponájom?

Z bánk vnímame indície, že už v roku 2024, najneskôr 2025 by mohli začať klesať úrokové sadzby na hypotékach. Nepredpokladá sa, že by sa znovu začali blížiť k nule, ale v porovnaní s dneškom by mohli byť nižšie. Aj preto nám vychádza, že hlavným súperom rodín, ktoré hľadajú nové bývanie, je čas. Čas, kým sa im vyrieši nejaká životná situácia ako návrat jedného z partnerov do práce po rodičovskej dovolenke, alebo čas, kým bude financovanie znovu dostupnejšie, či kým predajú na spomalenom trhu starú nehnuteľnosť. Hyponájom im dá až dva roky na to, aby si všetko zariadili. Zatiaľ môžu bezproblémovo bývať a zariaďovať si svoju novú domácnosť.

5fotiek v galérii Michal Pauer, obchodný riaditeľ CRESCO REAL ESTATE Zdroj: CRESCO REAL ESTATE

Aké byty sú momentálne v ponuke?

Pre najaktuálnejšiu ponuku sa vždy skontaktujte s našimi predajcami. Momentálne ponúkame na Hyponájom byty v Zóne viladomy a mesto v bratislavských Slnečniciach.

Okrem aktuálne ponúkaných bytov pribudnú po kolaudácii aj nové byty z projektu Slnečnice UNIQ a v susediacej Zóne mesto z projektu Slnečnice POP. Do ponuky budú prichádzať postupne tak, ako sa jednotlivé objekty budú kolaudovať. Výhľadovo počítame, že Hyponájom budú môcť využiť záujemcovia o vlastné bývanie aj v našich ostatných projektoch.

Slnečnice sú už dnes jedna z najmodernejších štvrtí nielen v mestskej časti Petržalka, ale aj v Bratislave a na Slovensku. Žije tu viac ako 5 000 ľudí, je to živá štvrť s komunitami, veľkorysými parkami, ale aj občianskou vybavenosťou, ktorá ponúka od lekárov cez škôlku až po rôzne reštaurácie, obchody a služby. Už o necelé dva roky získa aj priame električkové prepojenie do centra Bratislavy. V kombinácii s prírodou a voľnočasovými možnosťami, ktoré ponúka susediaca obľúbená petržalská hrádza a ramená Dunaja, ide o jedinečné bývanie v meste.

5fotiek v galérii Ilustračné foto Zdroj: CRESCO REAL ESTATE

Je dostupnosť bývania téma, ktorej sa chcete ako developer venovať dlhodobo?

Pre zabezpečenie si vlastného bývania je dostupnosť jeho financovania kľúčová. Súčasný trh nepraje špekuláciám a aj investiční kupujúci sa čiastočne stiahli. Pretrvávajúci záujem o naše nehnuteľnosti vnímame najmä od ľudí, ktorí riešia bývanie pre svoju rodinu. Práve oni sú najviac zasiahnutí situáciou, ktorú spôsobili rastúce úroky. Preto sme sa rozhodli ísť cestou zlepšovania finančnej dostupnosti pre ľudí. Nie sme banka, aby sme mohli dávať výhodnejšie hypotéky, ktoré by im pomohli najviac. Prinášame teda inovácie v oblasti financovania, ktoré vieme aj z našej pozície ovplyvniť.

Tento prístup, ako pomôcť ľuďom s financovaním vlastného bývania, sme riešili aj v našom projekte Agáty v bratislavskej Dúbravke. Tam sme nastavili špeciálny produkt postavený na peer-to-peer financovaní, teda pôžičkách od ľudí ľuďom. Táto v zahraničí bežná inovatívna forma financovania má oproti bankovému financovaniu značné výhody.

Viac sa o Hyponájme dočítate na https://www.slnecnice.sk/hyponajom.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO