Hypoteční boom nezastavily ani vyšší sazby. Česko má za sebou rekordní půlrok

Za celý loňský rok přitom lidem banky přikleply 254 miliard korun, letošek tak bude podle podle odborníků na hypotéky zřejmě suverénně rekordním rokem. Jen v červnu sjednaly banky hypotéky za téměř 44,5 miliardy korun, což znamená po březnu druhý nejsilnější měsíc v historii statistik Fincentra.

„Červen opět zamával s čísly na hypotečním trhu. Po dubnu a květnu, kdy to vypadalo, že se trh začíná pomalu ochlazovat, dochází opět k růstu všech sledovaných hodnot,” uvádí Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Do banky si podle něho v červnu přišlo pro hypotéku přes 14 tisíc klientů.

“Ve srovnání s loňským květnem vzrostl počet hypoték o takřka 6,5 tisíce kusů. Letošní červen je tak co do počtu poskytnutých hypoték třetím nejúspěšnějším měsícem v historii sledování,” dodává Sýkora.

Zajímavost :  Zisk i tržby majitele Googlu díky příjmům z reklamy stouply na rekord

Prázdninové měsíce mají být ovšem podle hráčů z byznysu o poznání slabší. “Oslabení zájmu bude nahrávat postupné zdražování ze strany bank, stejně jako růst úrokových sazeb ČNB,” říká Marek Kříž, spoluzakladatel hypotečního tržiště Zaloto. Pro banky a finanční poradce to podle něho bude znamenat v druhé polovině roku velkou změnu.

“Zatímco v poslední době nestíhali nové klienty odbavovat, na podzim o ně budou muset začít spíše bojovat. Hodnota nového zákazníka proto poroste,” zdůrazňuje Kříž. 

Hypotéky přitom ale zdražovaly už v úvěrově hektickém červnu. Banky totiž podle dat Fincentrum Hypoindex půjčovaly v průměru za 2,13 procenta, ještě v květnu byla průměrná sazba na úrovni 2,06 procenta. Během června zvýšily nabídkové sazby téměř všechny tuzemské banky.

Zajímavost :  Developer príde o pozemky, doplatil na krach slovenského reťazca

“Jsem toho názoru, že sazby dále porostou, trend růstu ovšem ve druhém pololetí zřejmě zpomalí a růst bude jen mírný, v řádu jedné až dvou desetin procenta,” soudí o hypotečních sazbách ve zbytku letošního roku šéf poradenské společnosti Golem finance Libor Ostatek. 

Zdražování hypoték navíc v posledních měsících zrychlilo, další významnější zdražování má nastat po očekávané akci centrálních bankéřů. „Růst bude nadále pokračovat i díky zvýšení sazeb ze strany ČNB. To potvrzují dnes platné nabídkové sazby bank, které jsou v některých případech až o 0,8 procenta vyšší než průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu,“ uvedl Jiří Sýkora.

Zajímavost :  Šéf inšpekcie dočasne odstavil vedúcu tímu, ktorý sa zaoberá prešetrovaním NAKA

Zdroj Zde