Index pražské burzy posílil skoro o půl procenta, pomohl mu hlavně ČEZ

Praha – Pražská burza dnes posílila. Index PX zpevnil o 0,49 procenta na 1563,43 bodu. Vzhůru mu pomohly především akcie polostátní energetické skupiny ČEZ. Opačný vliv na index měla hlavně banka Moneta. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Koruna dnes posílila k oběma hlavním světovým měnám.

“Na pražské burze se dnes obchodovalo na vlně pozitivního sentimentu,” popsal vývoj Martin Singer z Fio banky. Z hlavních titulů zaznamenaly nejvýraznější nárůst cenné papíry společnosti Kofola ČS, které zdražily o 2,53 procenta na 284 korun za akcii.

Vzhledem k objemu prodejů měla na index větší vliv emise skupiny ČEZ. Její akcie zpevnily o 2,26 procenta na 927,50 koruny. Energetická společnost v úterý zveřejnila, že jí v prvním čtvrtletí meziročně stoupl čitý zisk o čtvrtinu na 13,6 miliardy korun. Provozní výnosy polostátní firmy naopak klesly o šest procent na 87,4 miliardy Kč.

Zajímavost :  Komplikace u přijímaček, některé školy daly Cermatu špatné pořadí uchazečů

Z finančních titulů se dařilo bankovní skupině Erste a Komerční bance. Cenné papíry Erste si polepšily o 0,8 procenta na 1138,50 koruny, akcie Komerční banky zpevnily o 0,76 procenta na 796,50 koruny za kus.

Výraznějšímu nárůstu burzovního indexu bránila zejména Moneta Money Bank. Její akcie ztratily 1,32 procenta a uzavřely s cenou 96,90 koruny. Ztrácela také zbrojovka Colt CZ či výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV.

Koruna se dnes kolem 17:00 obchodovala v kurzu 24,73 Kč/EUR a 22,77 Kč/USD. V porovnání s úterním podvečerem si česká měna polepšila vůči dolaru o 12 haléřů a k euru o pětník. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

Zatímco v úterý odpoledne koruna odevzdala část zisků, které nabrala od začátku týdne, dnes opět testuje hodnoty kolem 24,70 Kč/EUR, uvedl analytik Purple Trading Jaroslav Tupý.

Zajímavost :  Ich boj proti degenerovanému umeniu (píše Michal Havran)

Obavy z pomalejšího snižování úrokové sazby se podle něj snažil mírnit ředitel měnové sekce České národní banky (ČNB) Petr Král. V České televizi prohlásil, že není důvod propadat panice, pokud se dubnová inflace zrychlila z březnových dvou procent na 2,9 procenta. Inflace se podle Krále bude pohybovat pod tříprocentní hranicí i ve zbytku letošního roku a příští rok by se měla opět postupně vrátit do těsné blízkosti dvouprocentního cíle ČNB.

Vyšší než očekávaná inflace zvýšila podle některých odborníků pravděpodobnost, že centrální banka na svém červnovém zasedání sníží úrokovou sazbu jen o 25 bazických bodů. Česká koruna by v tom případě mohla dostat další silný impulz k posilování.

Kurz české měny:

  Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 24,78 24,73
Kč/USD 22,89 22,77

Zdroj: Patria Online

Reklama

Zajímavost :  Neplacené volno v práci: Kdo má nárok a jak řešit odvody na zdravotní pojištění

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO