Index pražské burzy posílil skoro o půl procenta, pomohly mu hlavně akcie skupiny ČEZ

Český akciový parket představuje pro řadu investorů zajímavé místo, kam v době zvýšených sazeb a účtů za energie uložit peníze. Banky a energetický podnik ČEZ i z toho důvodu patří mezi nejlikvidnější akcie pražské burzy. Jak se těmto a dalším titulům dařilo během posledního obchodního dne? Každý obchodní den po jeho skončení také shrnuje zpravodajství webu e15. Aktuální vývoj indexu PX nabízí automaticky aktualizovaná infografika.

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Momentálně představuje pro index PX zřejmě největší výzvu plánované zestátnění společnosti ČEZ. Nejasnosti kolem možného provedení záměru drží podle některých investorů cenu akcie výrazně níže, než by odpovídalo její hodnotě. Část expertů upozorňuje, že po případném stažení titulu z burzy by utrpělo i postavení českého trhu jako takového.

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza ve středu posílila. Index PX zpevnil o 0,49 procenta na 1563,43 bodu. Vzhůru mu pomohly především akcie polostátní energetické skupiny ČEZ. Opačný vliv na index měla hlavně banka Moneta.

Zajímavost :  Stovky miliónov na diaľnice? Ako môže Fico siahnuť na úspory v druhom pilieri

„Na pražské burze se dnes obchodovalo na vlně pozitivního sentimentu,“ popsal vývoj Martin Singer z Fio banky. Z hlavních titulů zaznamenaly nejvýraznější nárůst cenné papíry společnosti Kofola ČS, které zdražily o 2,53 procenta na 284 korun za akcii.

Vzhledem k objemu prodejů měla na index větší vliv emise skupiny ČEZ. Její akcie zpevnily o 2,26 procenta na 927,50 koruny. Energetická společnost v úterý zveřejnila, že jí v prvním čtvrtletí meziročně stoupl čitý zisk o čtvrtinu na 13,6 miliardy korun. Provozní výnosy polostátní firmy naopak klesly o šest procent na 87,4 miliardy korun.

Z finančních titulů se dařilo bankovní skupině Erste a Komerční bance. Cenné papíry Erste si polepšily o 0,8 procenta na 1138,50 koruny, akcie Komerční banky zpevnily o 0,76 procenta na 796,50 koruny za kus.

Výraznějšímu nárůstu burzovního indexu bránila zejména Moneta Money Bank. Její akcie ztratily 1,32 procenta a uzavřely s cenou 96,90 koruny. Ztrácela také zbrojovka Colt CZ či výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV.

Zajímavost :  Záborský: Kalkulačky nepotrebujeme. S takýmto tímom nesmie štvrťfinále Slovákom uniknúť
Kryptoměny: Jak fungují a proč do nich investovat. Na ty nové si dejte pozor

Index PX a jeho báze*

  • Colt CZ Group SE

Colt CZ Group SE je společně se svými dceřinými společnostmi jedním z předních světových výrobců ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití.

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli dlouhodobě rostoucím cenám elektřiny.

  • Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři věří, že vyšší úrokové sazby v eurozóně i Česku pomohou finančním výsledkům skupiny.

Investiční stříbro a jeho cena. Kdy se vyplatí nakoupit stříbrné slitky
  • Kofola ČeskoSlovensko

Nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

  • Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

  • Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze.

  • Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Zajímavost :  Ministerstvo se omluvilo podnikatelce a firmě za nezákonné stíhání
Cena zlata a kdy nejlépe investovat. Stručný přehled
  • Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

  • Primoco UAV

Výrobci bezpilotních letounů svědčí současná geopolitická situace, která zvedá zájem o jeho stroje.

  • Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 6. květnu 2024

Investiční měď a její cena v grafu. Pozor na měděné slitky i akcie těžařů
Bitcoinem se dá konečně obstojně platit. Pomohli tomu i Češi
NFT přehledně: Kde koupit a jak vytvořit token, jenž hýbe kryptosvětem

Zdroj Zde