Index: Průměrná sazba hypoték v červnu stoupla na 2,13 procenta

Během června zvýšily nabídkové sazby hypoték téměř všechny banky. “Lze předpokládat, že růst bude i nadále pokračovat, a to i díky zvýšení sazeb ze strany ČNB. To potvrzují dnes platné nabídkové sazby bank, které jsou v některých případech až o 0,8 procentního bodu vyšší než průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu,” uvedl hypoteční analytik Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Růst úrokových sazeb ale zatím hypoteční trh nezbrzdil. “Objem prodaných hypoték s hodnotou 44,47 miliardy korun je po letošním březnu druhým nejúspěšnějším měsícem v historii Fincentrum Hypoindexu,” upozornil Sýkora. V případě počtu sjednaných hypoték je červen podle něj třetím nejúspěšnějším měsícem v historii Fincentrum Hypoindexu. Prvenství zatím drží letošní březen s 14.401 hypotékou a druhé místo má listopad 2016, kdy si hypotéku sjednalo 14.386 lidí.

Zajímavost :  Dobré ráno: Niekto má Krista, ja mám Milana Lasicu

Za celé pololetí pak sjednaly banky hypotéky v podobném objemu jako v letech 2016 a 2017 za celý rok, kdy celkový objem překročil 225 miliard korun. “Vzhledem k tomu, že banky stále nestíhají vyřizovat žádosti o hypotéku, může již červenec potvrdit nový rekordní rok. Rekord zatím drží loňský rok, kdy banky poskytly hypotéky za více než 254 miliard korun. Bankám tak k pokoření ročního rekordu zbývá uzavřít hypoteční smlouvy již jen zhruba za 30 miliard korun,” uvedl Sýkora. Podle něj by letos mohla padnout hranice 300 miliard korun sjednaných hypoték za rok.

Zajímavost :  Andaz Prague otevře na jaře. Rakušané v sídle zkrachovalé IPB budují luxusní pokoje

Průměrná výše poskytnutého hypotečního úvěru po květnovém poklesu v červnu opět vzrostla, a to na 3,16 milionu korun. Za posledních 12 měsíců se zvýšila o více než 400.000 korun.

Spoluzakladatel hypotečního on-line tržiště Zaloto Marek Kříž ČTK sdělil, že sjednávání hypoték se daří i na internetu. Zaloto podle něj zprostředkovalo od ledna do června letošního roku hypoteční úvěry za zhruba 20 miliard korun, meziročně o desetinu více. “Nejsilnějším měsícem byl jednoznačně leden, přičemž od března hypoteční poptávka pozvolna zpomaluje,” uvedl.

Zajímavost :  Robinhood chystá jednu z největších nabídek akcií, chce získat až 2,3 miliardy dolarů

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO