Inflace je čím dál větší problém i mimo Česko. Zdražování energií jej dál prohloubí

Příčiny současné inflace

Nedostatek materiálů, surovin i vhodných pracovních sil se po zmírnění  nejtvrdších koronavirových opatření ukazuje jako větší problém, než centrální bankéři odhadovali. Fed i Evropská centrální banka už proto oznámily, že zpomalí nákupy dluhopisů na podporu hospodářského růstu negativně ovlivněného pandemií. Právě mimořádně uvolněná monetární i fiskální politika k nynějšímu tempu růstu cen přispěla.

Zajímavost :  Čipy na prvním místě. Čína se snaží vymanit ze závislosti na ostatních, Alibaba a spol. se vrhli na vývoj polovodičů

Poslední dobou ale roste význam dalších inflačních faktorů. Například cesta námořního kontejneru do Asie a zpět vyšla během léta běžně na vysoké násobky cen z počátku roku.

Co stojí za prudkým zdražováním energií? Podívejte se na video:

Proč rostou ceny energií

Zejména Evropu navíc děsí vývoj na trhu energetických surovin a očekávaný růst nákladů na vytápění. Například v Británii vzrostla velkoobchodní cena plynu o 250 procent. Na vině je částečně jeho relativní nedostatek po loňské tuhé zimě.

Situace se týká i pevninské části Evropy. Vlády Francie, Itálie, Řecka a Španělska dokonce ohlásily, že méně movité domácnosti budou moci počítat s finanční pomocí, aby se neocitly v energetické chudobě.

Není uhlí. Asijské obry drtí energetická krize, evropské firmy si stěžují na chaotické odstávky

Ceny energií sice obecně tvoří necelou desetinu spotřebního koše v eurozóně, hrozí ale, že se zdražování snadno přelije do zbytku ekonomiky, uvádí agentura Bloomberg. Konkrétně ve formě vyšších výrobních nákladů včetně mezd. Energetické drahotě neuniknou ani Češi.  

„Problém s váznoucími dodávkami dílů a surovin se snad brzy podaří zmírnit. Jenže ani pak se nebude inflace pohybovat v pásmu od nuly do dvou procent, jako tomu bylo během minulé dekády,“ cituje CNBC hlavního investičního stratéga Crossmark Global Investments Boba Dolla.

Inflace v Česku a ve světě

Tuzemská inflace převyšuje podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu téměř pět procent. Harmonizované srovnání Eurostatu nicméně ukazuje čísla o zhruba procentní bod nižší.

Oba údaje nicméně zůstávají výrazně nižší než v případě nejdůležitější ekonomiky světa – Spojených států amerických. Tempo zdražování tam nabralo meziročně přes pět procent. Je ale nutné dodat, že výpočet inflace a podoba spotřebního koše se může v jednotlivých státech lišit.

Ze struktury české inflace plyne, že energie a náklady na bydlení stále ještě mezi její tahouny nepatří. To se ale nedá říci o zdražování pohonných hmot a některých druhů potravin.

Inflační cíle a výhledy

Jak šéf Fedu Jerome Powell, tak prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová zastávají názor, že znatelný růst cen představuje jen dočasný fenomén způsobený šokem z ekonomického covidového restartu a narušených dodavatelských řetězců.

„Přechodný výkyv inflace směrem nahoru je převážně odrazem prudkého nárůstu cen ropy,“ uvedla podle Bloombergu Lagardeová 9. září. Její viceprezident Luis de Guindos nicméně o týden později varoval, že růst cen může být znatelnější, než se původně odhadovalo. „Pokud problémy na straně nabídky přetrvají, letošní inflace se nejspíše vyšplhá ještě výše, než si dnes myslíme,“ zdůraznil.

Jak se chránit před inflací: Jak investovat tisíc, jak deset tisíc?

Šéf výrobce zámků Allegion Plc David Petratis podle agentury Bloomberg očekává, že relativně vysoká inflace potrvá ještě dva až tři roky. „Ne, není to krátkodobá záležitost,“ míní Petratis. Ředitel společnosti Eaton Craig Arnold ale doufá, že nedostatek materiálu a surovin by mohl polevit koncem roku.

ECB přitom pro letošní rok počítá s inflačním cílem 2,2 procenta. Podobně je na tom americká centrální banka. Jejím cílem je dosáhnout průměrně dvouprocentní inflace s tím, že je ochotna tolerovat dočasný výkyv směrem nahoru. Obdobný přístup jako Fed zachovává Česká národní banka.

Druhy inflace

Z teoretického hlediska se ale Česko, Evropská unie či Spojené státy nacházejí ve stadiu mírné, tedy jednociferné inflace. Naopak v případě dvouciferného meziročního nárůstu už by bylo nutné hovořit o takzvané pádivé inflaci. Trojciferná inflace pak značí hyperinflaci. Tu momentálně prodělává hned několik států.

Mírná inflace neznamená, že některým skupinám obyvatel nemohou růst životní náklady ještě výraznějším tempem, než zachycuje statistický konstrukt.

Země s nejvyšší mírou inflace

Až tři miliony na byt. Dostálová chce zvýšit státní půjčky pro mladé
VIDEO: Tři tisíce objednávek v Německu denně znamenají zisk, říká zakladatel Rohlíku Čupr
Nejdražší budovou Česka je pražské Palladium. Vlastní ho nejaktivnější investor v Evropě

Zdroj Zde