Inflace vyskočila nad 4 %, je nejvyšší od roku 2008

Ceny v Česku dál rychle rostou. Meziroční inflace v srpnu vyskočila na 4,1 %, hlásí Český statistický úřad. Nad hranici 4 % se dostala poprvé od listopadu roku 2008.

„Meziroční růst se nachází výrazně nad prognózou České národní banky, která pro srpen očekávala růst o 3,1 %. Zároveň vzhledem k silnému zrychlení jádrové složky inflace představuje současný cenový vývoj argument pro to, aby ČNB na zářijovém zasedání razantně zvýšila úrokové sazby rovnou o 50 bazických bodů,“ říká Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

I meziměsíčně ceny poměrně rychle rostly: v srpnu oproti červenci inflace vyrostla o 0,7 %, tempo růstu tu ale – narozdíl od meziročního čísla – kleslo. V červenci byl meziměsíční růst rovné procento.

Meziměsíčně výrazně stouply třeba ceny dovolených s komplexními službami, a to o 3,3 %. Ceny v restauracích a kavárnách vzrostly o 1,1 % a dál se zvedaly i ceny pohonných hmot (0,9 %). Z potravin nejvíce rostla cena másla (8,5 %), vajec (7,5 %) nebo drůbeže (1,8 %). Naopak třeba ceny zeleniny meziměsíčně klesly o 3,3 %, z toho ceny brambor o 5,8 %, klesla třeba i cena vepřového masa (-1,7 %).

Meziroční inflaci směrem vzhůru postrčily nejvíce vyšší ceny bydlení a potraviny. Například ceny nájemného z bytu rostly o 2,5 % a ceny vodného a stočného shodně o 5,5 %. Ceny elektřiny naopak klesly o 3,4 % a zemního plynu o 4,7 %. Z potravin bylo meziročně výrazně dražší třeba máslo (růst 12,4 % v srpnu – v červenci to bylo 2,7 %), vejce (v srpnu růst 5,8 %, v červenci naopak pokles o 4,1 %).

Zajímavost :  Stát bude regulovat, jak lidé topí. Ptejte se experta, jak z energií získat maximum

Zrychlil například i meziroční růst cen oděvů na 8,2 % (v červenci 6,1 %) a obuvi na 8,6 % (v červenci 6,4 %). Ceny pohonných hmot meziročně vyrostly téměř o pětinu (19 %).

Náklady vlastnického bydlení vzrostly meziročně podle statistiků o 8,2 % zejména v důsledku růstu cen stavebních materiálů a cen nových bytů, v menší míře i růstu cen stavebních prací. Inflace bez započtení těchto nákladů by činila 3,6 %.

„Zatímco příspěvek oddílu doprava do celkové inflace bude v nadcházejících měsících postupně slábnout, tak hlavním motorem celkové inflace se v závěru letošního roku postupně stanou náklady spojené s bydlením a potraviny. Tyto dva oddíly představují dohromady necelou polovinu spotřebního koše a položky v nich jsou pro domácnosti velmi citlivé. S výraznějším zdražením je nutné počítat konkrétně u elektřiny a plynu. Zároveň lze očekávat pokračující růst cen služeb,“ říká Novák.

Zdroj: Jakub Seidler, ČBA

Meziroční inflace se podle Nováka bude minimálně do konce letošního roku pravděpodobně pohybovat kolem 4 % a nelze vyloučit ani krátkodobé vzedmutí směrem k 5 %. „V souhrnu za celý letošní rok lze očekávat růst inflace výrazněji přes 3 %, a to především kvůli prudkému zrychlení inflace ve druhé polovině letošního roku,“ očekává analytik.

Zajímavost :  Ministerstvo zemědělství opět rozšířilo území červené zóny lesů. Pro majitele to znamená lepší podmínky při zvládání kůrovcové kalamity

„Zatímco doposud tržní konsensus předpokládal, stejně jako prognóza ČNB, že průměrná inflace v příštím roce zvolní pod 3 %, poslední vývoj spíše naznačuje další zrychlení nad 3 %,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace. „Například poslední prognóza ministerstva financí zvýšila odhad inflace na příští rok na 3,5 % (oproti 2,8 % očekávaných ČNB), a současný vývoj jde tímto směrem. Pokud tak nedojde ke korekci cen komodit, které se vyvíjejí poslední dobou poměrně extrémně, lze v příštím roce očekávat další zrychlení inflace citelněji nad 3 %. V letošním roce se bude nakonec průměrná inflace také pohybovat nad 3 % a v závěru roku může meziroční růst atakovat 5% hranici,“ upřesňuje.

„Z pohledu centrální banky je situace komplikovaná v tom, že většina inflačních tlaků je nákladového charakteru. ČNB tak bude spíše pokračovat v postupném zpřísňování měnové politiky, jak doposud avizovala. V letošním roce tak zvýší ještě sazby patrně o 0,75 procentního bodu, v průběhu příštího roku by se pak základní sazba mohla dostat k 2,5 %. Zvýšení sazeb na zářijovém jednání o 0,5 procentního bodu však vzhledem k rychlejším inflačním tlakům vyloučit nelze,“ dodává Seidler.

Zajímavost :  Letoun Rolls-Royce na baterky poprvé vzlétl, firma chce zlomit světový rekord

Inflace v Česku se pohybuje nad průměrem zemí EU, který v srpnu podle předběžných dat Eurostatu dělal v červenci 2,5 %. Nejvíce ceny v červenci meziročně vzrostly v Estonsku (o 4,9 %) a nejméně na Maltě (o 0,3 %). Srpnové odhady pak mluví o inflaci na Slovensku ve výši 3,3 % a v Německu 3,4 %.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,… Další články autora.

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO