Inflácia v eurozóne sa podľa Európskej centrálnej banky blíži k svojmu vrcholu

Inflácia v eurozóne dosiahla v marci 7,4 percenta, čo je nové historické maximum a výrazne nad 2-percentným cieľom ECB.

„Podľa môjho názoru sme veľmi blízko vrcholu a uvidíme, že v druhej polovici roka začne inflácia klesať,“ povedal de Guindos pred výborom Európskeho parlamentu. „Inflácia však bude vysoká aj v poslednom kvartáli.“

ECB aktuálne prognózuje, že v poslednom štvrťroku dosiahne tempo rastu cien štyri percentá. V roku 2022 by podľa aktuálnej základnej predpovede mala inflácia predstavovať v priemere 5,1 percenta. Tento scenár však nepočíta s možnosťou, že Rusko zastaví dodávky plynu do Európy, čo by malo vážne následky pre ekonomiku. V takom prípade by ceny energií stúpli ešte prudšie a inflácia by dosiahla 7,1 percenta.

Hľadať pravdu môžeme aj vďaka vašej podpore

Roky odkrývame veľké kauzy, zaoberáme sa vplyvom oligarchov a organizovaným zločinom. Vytvárame priestor pre komplexné a nezávislé spravodajstvo, aby ste mali jednoduchší prístup k dôležitým informáciám. Vaša podpora, nech je akákoľvek veľká, nám pomáha naďalej sa rozvíjať a poskytovať bezplatný obsah pre ľudí, ktorí si ho nemôžu dovoliť. Pridajte sa k našej komunite, ktorá spoločne bojuje za spravodlivosť a podporte nielen našu prácu, ale aj budúcnosť našej krajiny.

Podpora investigatívnej žurnalistiky

Podpora investigatívnej žurnalistiky
Aktuality takmer bez reklám

Aktuality.sk takmer bez reklám
Vylepšené funkcie diskusií

Vylepšené funkcie diskusií

Celý článek zde