Inflácia v eurozóne tento rok klesne, tvrdí Lane hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky

Vyhlásil to v piatok hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky (ECB) Philip Lane. Inflácia v menovom bloku vlani v decembri prekročila cieľ ECB na úrovni 2 percent viac ako dvojnásobne. Lane však zopakoval, že „motory jej rastu“ sú dočasné a že obdobie rokov 2020 až 2022 je súčasťou „pandemického cyklu inflácie“ a nemalo by sa porovnávať s historickými normami.

„Tento rok inflácia klesne,“ povedal Lane pre írsku televíziu RTE, pričom dodal, že sa tento rok ešte udrží nad cieľovou úrovňou ECB pred tým, než sa v rokoch 2023 a 2024 zníži „trocha pod“ cieľ banky.

„Áno, keď počujeme čísla ako 5 percent, znie to po dlhom období nízkej inflácie tak zvláštne, ale myslíme si, že inflačné tlaky sa v priebehu tohto roka zmiernia,“ vyhlásil.

Zatiaľ čo projekcie ECB predpovedajú pokles inflácie na 1,9 percenta vo 4. štvrťroku 2022, mnohí vplyvní politici to spochybňujú a upozorňujú, že vzhľadom na riziká by sa miera inflácie mohla udržať nad cieľovou úrovňou aj v budúcom roku.

Niektorí strážcovia európskej meny sa na stretnutí ECB minulý mesiac snažili o väčšie uznanie inflačných rizík, no Lane ich v nezvyčajne silnej diskusii odmietol, uviedli zdroje blízke rokovaniam.

Lane pre RTE povedal tiež, že aj keď sú vysoké ceny energií veľkým problémom, tlaky na ponuku na trhoch s ropou a plynom by sa mali tento rok zmierniť. A dodal, že dôvod na zmenu politiky úrokových sadzieb ECB „neexistuje“, keďže podľa jeho názoru vysoká inflácia nebude trvalá.

Celý článek zde