Írán zavádí právní rámec pro krypto

Írán
Zdroj: Pexels.com

Tento týden íránská vláda vydala prohlášení o potřebě právního rámce pro kryptoaktivity v zemi. Prezident Hasan Rúhání uvedl, že program ekonomického zpravodajství je „požadavkem“ na zachování a ochranu národních zájmů země. Prohlášení přichází v době, kdy je oblast digitálních měn a vznikající technologie blockchain stále více v centru pozornosti.

Osvěta je potřeba

Írán se tak připojuje k různým zemím, které zvyšují porozumění a rozvoj právní infrastruktury založené na krypto technologiích, jež jsou nezbytné k tomu, aby se v tomto prostoru udržely na špičce. Není to však poprvé, co Írán uvažuje o krypto regulacích. V polovině roku 2020 zákonodárci přiměli centrální banku země, aby se otázkami digitálních měn zabývala vážněji.

Nedávné prohlášení se nezmiňuje pouze o nadcházejícím právním vývoji týkajícího se kryptoměn. Rúhání také zdůraznil potřebu zvýšit informovanost lidí. Označil ji za „nezbytnou“ a varoval lidi, aby do tohoto prostoru nevstupovali z neznalosti nebo neodborně.

„Je třeba, abychom si uvědomili, že se jedná o velmi důležitou oblast. Odpovědné orgány v oblasti kapitálových trhů by měly spolupracovat s médii a kyberprostorem v oblasti informování, vzdělávání a zvyšování povědomí veřejnosti o tomto fenoménu a jeho pokynech a zákonech.“

Na začátku globální pandemie se Írán vyjádřil vstřícně vůči kryptoměnám. Ministr zdravotnictví vyzval celou zemi, aby se vyhnula používání fyzických peněz a využívala digitální měny. Samozřejmě, že v té době byl důvodem společensky hygienický postup. Nicméně tento komentář dobře podporuje stále atraktivní případy využití digitálních měn.

Zajímavost :  Minúta po minúte: Ministerstvo už opravilo povolenie na použitie Sputnika

Zákaz těžby kryptoměn pokračoval

Navzdory těmto krypto-pokrokářským komentářům íránské hlavy státu zůstává těžba kryptoměn nadále zakázána. Tedy přinejmenším do konce léta. Prezident upřesnil, že postoj k těžbě se nezměnil. Ministerstva komunikací a informačních technologií a energetiky jsou i nadále zodpovědná za to, aby se známá těžební zařízení nedostala k moci.

Těžba kryptoměn se v Íránu rozjela díky nízkým cenám elektřiny. V posledních několika letech došlo k nárůstu počtu těžebních operací. Vláda se nejprve pustila do vytváření strategie, aby z tohoto vývoje vytěžila co nejvíce.

Zajímavost :  [Večerní souhrn článků] • Kryptoburza Kraken vytvořila mobilní aplikaci pro obchodování • a další články

Postoj k těžbě je však nadále stejný. Začátkem letošního roku vláda uložila místním těžařům pokutu za to, že ke svému provozu používají elektřinu z domácností. Po udělení pokut se objevily zprávy o tom, že vláda využívá špiony k odhalování těžařů a jejich nelegálních provozů. Před několika týdny se země potýkala s rozsáhlými výpadky elektřiny, což těžaře přimělo k ukončení činnosti. Vláda vydala prohlášení, jehož součástí bylo zavedení pokut pro ty, kteří byli při těžbě přistiženi.

Zatímco Írán vytváří prostor pro kryptolegislativu, zůstává nejisté, zda země může být pohostinným prostředím pro větší kryptokomunitu.

Zajímavost :  Těžaři budou usilovat o ekologičtější bitcoiny

Závěr

Írán se ke kryptoměnám staví pozitivně, k těžbě však už tolik ne. Ale je možné, že do budoucna se dočkáme i nějaké změny v této oblasti.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO