Jak udělat z obyčejné domácnosti chytrou. Vychytávek je stále víc, stejně tak i rizik

Ekonomika Ekonomika za podpory:

18. 11. 2021 6:39

Hodinky, ale i světla, zásuvky nebo robotické vysavače. Takzvaná chytrá zařízení získávají stále více na oblibě a prodejci očekávají, že budou i hitem letošních Vánoc. Průzkumy přitom naznačují, že Evropané budou v příštích letech nakupovat těchto zařízení více. Ulehčují totiž život a snižují spotřebu. Následující přehled ukazuje, kde všude je lze využít, jaké jsou jejich výhody, ale také rizika.

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Pod stromeček si letos Češi budou podle analýzy portálu Heureka.cz nadělovat ve velkém hlavně chytré hodinky a sluchátka. Oblíbené je u zákazníků ale i další chytré vybavení do domácnosti jako světla, zásuvky nebo robotické vysavače.

„I když se o tomto trendu mluví delší dobu, nastal čas, kdy do toho lidé budou ochotni konečně trochu investovat,“ potvrzuje trend výkonný ředitel portálu Jan Mayer.

  • Takzvaný internet věcí (Internet of Things, IoT) jsou zařízení, která se mezi sebou umí propojit a vyměňovat si navzájem data. Využití nachází v celé řadě oblastí – od běžných domácností přes zdravotnická a sociální zařízení až po průmysl či armádu. Jeho další rozšíření je pak spojeno s pátou generací mobilních sítí (5G), které nabízejí rychlejší a stabilnější připojení.

V běžných domácnostech je internet věcí zastoupen nejčastěji drobnými elektronickými zařízeními (zubní kartáčky, hodinky, telefony), chytrými světly, domácími spotřebiči nebo bezpečnostními zařízeními. K jejich ovládání se kromě aplikací v mobilech a tabletech stále častěji používají také hlasoví asistenti – ať už Siri od Applu, Alexa od společnosti Amazon, nebo Google Assistant.

Zařízení připojené k internetu věcí vlastní podle loňského průzkumu antivirové firmy Eset mezi tisícovkou respondentů už zhruba sedm z deseti Čechů. Polovina lidí ale pojem internet věcí vůbec nezná. Častěji se totiž v obchodech mluví právě o chytrých zařízeních.

  • Chytrá domácnost nejsou „elektronické hračky“. Jde o komplexní moderní systém, který svým majitelům pomáhá ušetřit na energiích, zajistit pohodlnou obslužnost a bezpečnost jejích členů. Podívejte se v našem přehledu, co tyto technologie v současnosti umí a kde ještě mají mezery.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO