Jak udělit preferenční hlasy? Kroužkování a křížkování ve volbách

Už na podzim nás čekají další volby. Tentokrát si budeme volit naše zástupce do Senátu a krajů. Co když ale někdo nechce například volit celou stranu, ale chce si vybrat jednotlivce? Kdy je možné využít možnosti preferenčního hlasování? Jak funguje kroužkování a křížkování ve volbách? A kolika kandidátům můžeme dát svůj hlas?

Kroužkování a křížkování používá volič, když si vybírá jednotlivé kandidáty, místo aby si zvolil jednu politickou stranu. Důvodů může být několik, třeba mu nevyhovuje, že se strany čím spojují do koalice a volič si tak přeje tak dát jasně najevo, čí názory mu sedí nejvíce. 

Už několikery volby v minulosti ukázaly, že kroužkování je mezi Čechy velmi oblíbené a dokáže zamíchat pořadím na kandidátkách zvolených stran a poslat do sněmovny, zastupitelstev či Evropského parlamentu své favority z nižších pozic na volebních lístcích

Pravidla kroužkování a křížkování jsou však jiná pro eurovolby, pro krajské volby nebo pro volby do Poslanecké sněmovny. Abyste v udělování preferenčních hlasů netápali, sepsali jsme pro vás jednoduchý návod pro jednotlivé typy voleb.

Co jsou preferenční hlasy?

Při volbách do krajů, sněmovny a obcí kandidáti z kandidátní listiny jednotlivých politických stran nemají stejné šance na zvolení. Největší má lídr politické strany, který propůjčuje kandidátce svou tvář a je uveden jako první. Po něm následují další kandidáti s nižšími pořadovými čísly na volebním lístku.

PŘEHLEDNĚ: Volební kalendář. Jaké volby Česko čekají do roku 2033

Může se ale stát, že volební program dané politické strany se voliči líbí, ale upřednostňuje jiné kandidáty nacházející se třeba i v druhé polovině kandidátní listiny. A právě zde přichází na řadu preferenční hlasování, což je způsob, jak volič může dát přednost kandidátům i na nižších místech kandidátky. V některých volbách je dokonce možné křížkovat kandidáty napříč politickými stranami.

Zajímavost :  Dobré ráno sobota: Opozícia sa zobudila, Drucker a Pellegrini mlčia

Rozdíl je také v podobě preferenčních hlasů. Zatímco v komunálních volbách se křížkuje, ve sněmovních nebo evropských volbách se kroužkuje. Pokud pak i podceňovaný kandidát dostane dostatečný počet preferenčních hlasů, může se posunout třeba i před lídra kandidátky a stanout na místě zvoleného reprezentanta.

Krajské volby 

U krajských voleb lze vložit do obálky jen jeden hlasovací lístek, ale volič má možnost kroužkovat. Zakroužkovat může maximálně čtyři kandidáty. Pokud jich zakroužkujete více, přičte se hlas celé straně a preferenční hlasy platit nebudou.

Krajské volby 2024: Termín, systém, kandidátky a aktuální politická mapa

Aby kandidát přeskočil nominované, musí ho zakroužkovat alespoň pět procent voličů strany. Pokud je počet preferenčních hlasů pro jednotlivé kandidáty totožný, rozhoduje původní místo na kandidátce strany.

Mandáty se následně rozdělují za pomocí upravené d’Hondtovy metody. Aby se politické strany, hnutí nebo koalice dostaly k přerozdělování mandátů, musí získat minimálně 5 procent ze všech platných hlasů. 

Jak volit: Návod pro krajské volby >>>

Volby do Senátu

U senátních voleb se volební lístky nijak neupravují, nekroužkují a ani se neudělují preferenční hlasy

Do Senátu smíte hlasovat jen ve svém volebním okrsku, kde máte trvalý pobyt a dáváte hlas jen vybranému kandidátovi tak, že hlasovací lístek s jeho jménem vložíte do úřední obálky.

Senátní volby 2024: Termín, volební obvody, systém a účast

Senátní volby probíhají většinou ve dvou kolech. Z prvního kola hlasování vítězí jen kandidáti, kteří získají více než 50 procent hlasů. Druhé kolo voleb se koná o týden později a postupují do něj dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů.

Jelikož se konají senátní volby společně s volbami krajskými nebo komunálními, dejte si pozor, abyste hlasovací lístek vložili do správné obálky, jinak bude váš hlas neplatný.

Zajímavost :  Pražské arcibiskupství koupilo víc než sto luxusních bytů na Smíchově, bude je pronajímat

Jak volit: Návod pro volby do Senátu >>>

Volby do Poslanecké sněmovny

U voleb do Poslanecké sněmovny vkládá volič do obálky jeden hlasovací lístek politického subjektu (strany nebo koalice) a zároveň má na daném lístku možnost udělit preferenční hlasy. 

Preferenční hlas udělíte pomocí zakroužkování pořadového čísla vámi vybraných kandidátů. Kroužkovat můžete až 4 kandidáty. Můžete tak zakroužkovat i méně než 4 kandidáty. Pokud udělíte kroužků více, bude platit jen volba konkrétní strany. Preferenční hlasy platit nebudou.

Pokud kandidát získá více než 5 procent platných hlasů, které byly odevzdány jeho politické straně v daném kraji, posune se v pořadí nahoru a získá mandát právě on. Pokud je počet preferenčních hlasů stejný, rozhoduje místo na kandidátce.

Jak volit: Návod pro volby do Poslanecké sněmovny >>>

Eurovolby

V případě, že jde o volby do Evropského parlamentu, může volič udělit kroužkováním až dva preferenční hlasy na volebním lístku své favorizované politické strany či uskupení.

Při zakroužkování více kandidátů se preference nezapočítají a hlas bude vyhodnocen, jako kdybyste vůbec nekroužkovali (tedy přičten kompletní kandidátce).

Jak volit: Návod pro eurovolby >>>

Komunální volby

V komunálních volbách se volí zástupci na nejnižší územně samosprávní úrovni. Oproti jiným typům voleb jsou komunální volby poněkud složitější

Místo kroužkování se křížkuje a platí zde následující pravidla:

  • Volební systém umožňuje rozdělit hlasy mezi kandidáty z více stran.
  • Volič může zakřížkovat celou stranu, nebo jednotlivé kandidáty z různých stran podle svých osobních preferencí.
  • Křížků může rozdat tolik, kolik je členů zastupitelstva.
  • Pokud volič zakřížkuje stranu a k tomu kandidáty z jiné strany, odečítá se počet hlasů daný jiným kandidátům od celkového počtu mandátů. Tento zbylý počet hlasů získá zakřížkovaná strana.
  • Pokud volič přidělí křížek volební straně a zároveň kandidátům stejné strany, hlas je platný pouze pro volební stranu, pro vybrané kandidáty se křížky nepočítají.
  • Pokud volič rozdá více křížků, než je členů v zastupitelstvu, je volební lístek pro komunální volby neplatný.
Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE: Ukrajina může vracet údery na místa, odkud ji Rusko bombarduje, řekl Borrell

Volební lístky pro komunální volby|Veronika Kolářová

Jak volit: Návod pro komunální volby >>>

Prezidentské volby

Prezidentské volby probíhají z hlediska preferenčního hlasování velmi jednoduše. U volebních lístků se nic neupravuje ani nekroužkuje

Hlasovací lístky pro volbu prezidenta republiky jsou vytištěny pro každého kandidáta samostatně a na každém je uvedeno číslo kandidáta. Volič pak jen vloží jeden hlasovací lístek svého zvoleného kandidáta do úřední obálky.

Jak volit: Návod pro prezidentské volby >>>

Krajské a senátní volby 2024 v ČR

Česko čekají krajské volby a volby do Senátu. Projděte si následující volební speciály:

Zdroj Zde