Jaký kotel vám pomůže snížit náklady na topení?

Přestože venku panuje letní počasí, Českem se stále valí zprávy o rekordních cenách za energie a vytápění. Od podpory plynu prostřednictvím dotací už upouští i česká vláda a doporučuje lidem tepelná čerpadla, fotovoltaické panely nebo kotle na biomasu. Právě kotle na dřevo a pelety jsou ideálním řešením pro starší domy i novostavby.

V České republice jsou k síti plynovodu připojená všechna města nad pět tisíc obyvatel. Celkově má přes 80 % Čechů možnost používat zemní plyn, a proto bylo vytápění v plynových kondenzačních kotlích po dlouhé roky jasnou volbou ve městech a mnohdy i na vesnicích. Vývoj posledních měsíců ale ukazuje, že není vhodné spoléhat se na komoditu, která se musí dovážet ze zahraničí. Nehledě na možné přerušení dodávek stále hrozí velké výkyvy cen plynu, který se obchoduje na světových burzách.

Tuzemské palivo jako jistota

Proto se pozornost českých domácností přesunuje k takovým možnostem vytápění, kde mají cenu paliva pod větší kontrolou a díky širokým možnostem lze vybírat z nabídek mnoha dodavatelů. Dobře zvolený kotel na biomasu je pak vhodnou volbou do starších i moderních nemovitostí.

img-responsive

Jaký kotel vám pomůže snížit náklady na topení? | foto: shutterstock.com

Požadavek na přijatelnou cenu paliva a dobrou dostupnost splňuje jak dřevo, tak dřevní pelety. Dříví se k vytápění používá od nepaměti, ale pelety si nacházejí své fanoušky až v posledních několika letech. V obou případech nebývá těžké najít lokálního dodavatele, který zpracovává dřevo vytěžené v okolních lesích.

Vytápění bez cenových skoků

Dřevěné pelety se vyrábějí z pilin, které vznikají jako odpad při dřevařské výrobě. V České republice se ročně vyrobí tolik pelet, že několikanásobně pokryjí současnou spotřebu tuzemských domácností. Většina z nich jde tedy na vývoz do zahraničí.

V minulých letech byla cena palivového dříví i pelet velmi příznivá a v letních měsících nabízeli prodejci také sezónní slevy. Současná vrtkavá situace na trhu s energiemi i palivy se odráží i v cenách za dřevo a pelety, a tak došlo i na zdražování. I nadále však platí, že pelety ve srovnání s plynem vycházejí levněji. Dřevo lze nakoupit ještě výhodněji, záleží na druhu stromů a způsobu přípravy (například kmeny, špalky nebo skládaná polínka).

Manuální, nebo automatické přikládání?

V čem se tedy dřevo a pelety zásadně odlišují? Určitě jde o možnosti používání. Kdo se rozhodne pro kotel na dřevo, nevyhne se pravidelnému ručnímu přikládání paliva. Oproti tomu pelety umožňují spalování v automatickém kotli, který funguje do značné míry bezúdržbově.

img-responsive

Jaký kotel vám pomůže snížit náklady na topení? | foto: AdobeStock

Peletové kotle využívají toho, že všechny pelety mají jednotný tvar a velikost, a díky kontinuálnímu dodávání paliva na rošt hořáku automaticky udržují spalování. Majitel pouze zvolí požadovanou teplotu a dál se nemusí vůbec starat o přikládání do ohně ani o provoz kotle. Stačí pouze jednou za několik dnů doplnit zásobník pelet.

Úsporný provoz kotlů

Šetřit peníze je možné nejen při nákupu paliva, ale také při správném používání. Automatický kotel na pelety, který sám reguluje svůj chod, dokáže pracovat s peletami hospodárně a přikládat optimální množství ve správný čas.

Také manuální zplynovací kotle na dřevo vybavené odtahovým ventilátorem a elektronickou řídicí jednotkou umí průběh spalování řídit, a tím přispívají k efektivnímu využití paliva. Menší spotřeba dřeva i pelet pak výrazně sníží celkový účet za vytápění.

Celý článek zde |