Jaroslav Krejčí: Prostá investice do S&P 500 poráží umělou inteligenci
Americký fond The AI Powered Equity ETF, uváděný pod zkratkou AIEQ, běží na superpočítači Watson, který před dvanácti lety zvítězil nad lidskými soupeři ve hře Jeopardy, v Česku známé pod názvem Riskuj. Investiční firma ETF Managers Group na svém webu uvádí, že fond díky umělé inteligenci a obrovské výpočetní síle dokáže posoudit z mnoha různých aspektů tisíce firem obchodovaných na burzách v USA a nahradit tak tisícovku analytiků.
Pokud jste se však rozhodli do tohoto fondu investovat například před rokem, asi byste teď byli zklamaní. Během tohoto období klesla hodnota portfolia fondu o přibližně 18 procent. Za stejnou dobu odepsal hlavní americký burzovní index S&P 500 „pouze“ osm procent.
Dobře nevypadá výkonnost ani z dlouhodobějšího pohledu. Za posledních pět let dosáhl fond, který teď spravuje jen okolo 114 milionů dolarů, přibližně 2,5 miliardy korun, průměrného ročního zhodnocení i se zohledněním dividend ve výši 3,6 procenta. V případě S&P 500 to bylo včetně dividend přes devět procent.
Zdá se, že umělá inteligence se má stále co učit. Samozřejmě nelze vyloučit, že časy její investorské vlády teprve přijdou. Každopádně i přes nepříliš uspokojivé výsledky stojí za to alespoň se podívat, jaké akcie má fond v portfoliu. Pro někoho to může být investiční inspirace. Vůbec největší pozicí fondu jsou cenné papíry provozovatele hotelů a kasin Las Vegas Sands. Následují výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble a petrochemická společnost Valero Energy.
V desítce nejvýznamnějších investic nalezneme také akcie farmaceutické firmy Novavax, automobilky Lucid Group, která má ambice svými elektrovozy konkurovat Tesle, společnost Meta Platforms (provozovatel sociálních sítí Facebook a Instagram) či alternativní taxislužbu Uber. Zajímavé je, že až na Meta Platforms v portfoliu chybějí ostatní velké technologické firmy, jako jsou Amazon, Alphabet či Apple.