Jediní dali gól Realu Madrid. Obaja slovanisti zomreli po páde z výšky

BRATISLAVA. Slovanisti dodnes spomínajú na zlatú generáciu hráčov, ktorá v roku 1992 získala federálny titul. Odvtedy ubehlo už tridsať rokov.

Niektorých Slovan predal za milióny eur. Futbalisti zmenili profesie. Je medzi nimi právnik, trávnikár, šofér, robotník, vinár. Z iných sa stali podnikatelia či tréneri.

Ako sa vyvíjala ich kariéra? Kto z nich do dotiahol najďalej? Čo dnes robia? Čím sa živia?

Alexander Vencel mladší (55 rokov)

V roku 1999 získal Zlatú hviezdu pre najlepšieho brankára francúzskej ligy. Triumfoval v drese Racing Štrasburg aj pred fenomenálnym Fabienom Barthezom – ten sa iba o rok skôr stal s Francúzskom majstrom sveta.

Vencel sa staral aj o vzdelávanie brankárov celosvetovo pod záštitou FIFA. Usadil sa vo Francúzsku. Ešte vlani pracoval ako asistent trénera reprezentácie Jordánska. Publikuje odborné knihy s brankárskou tematikou. 

Vladimír Ženiš (53)

Bol brankár, náhradník. Robil trénera v nižších súťažiach. Dnes figuruje ako majiteľ vo viacerých firmách. Trebárs podniká v oblasti čistiacich prostriedkov.

Tomáš Stúpala (57)

Bol kapitán majstrovského tímu. Po skončení kariéry bol asistent trénera rezervy Slovana. Dnes robí pre spoločnosť Mercedes-Benz na Zlatých Pieskoch. Rozváža náhradné diely medzi prevádzkami. 

Miloš Glonek (53)

Za elegantného stopéra Slovan v roku 1992 zinkasoval 1,2 milióna eur. Zahral si taliansku Seriu A v drese Ancony a neskôr francúzsku ligu (Caen). Vyštudoval právo a po skončení kariéry absolvoval prax a advokátske skúšky.

Celý článek zde |