K moci sa dostávajú populisti, davy im načúvajú. Ako tomu rozumieť a čo sa s tým dá robiť

19. mar 2023 o 9:26  I 

Politicko-spoločenský newsletter Kontext Jakuba Fila.

Čo sa to v našej spoločnosti deje? Prečo sa rozmáha taká hlboká polarizácia? Prečo sa k moci dostávajú populisti a prečo im čoraz väčšia časť verejnosti načúva? A je vôbec možné sa týmto trendom brániť? A kam sa až môžeme dostať, keď sa nám tento trend nepodarí zastaviť?

Čítate netradičné vydanie politicko-spoločenského newslettera Kontext Jakuba Fila. Tento týždeň som sa rozhodol stráviť na horách, a preto tu klasické hodnotenie politického diania dnes nenájdete.

Chcem vám však ponúknuť tipy na tri knihy, ktoré mi v uplynulých mesiacoch pomohli zorientovať sa v niektorých otázkach z úvodu tohto textu.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa vám bude newsletter páčiť, budem veľmi rád, ak ho odporučíte svojim známym alebo sa oň podelíte na sociálnych sieťach. Môžete mi tiež napísať alebo klásť otázky na [email protected].

Ak newsletter ešte neodoberáte, môžete sa prihlásiť na TU. Príde vám každú sobotu ráno do mailovej schránky.

José Ortega y Gasset – Vzbura davov

„Dnes sme svedkami akejsi hyperdemokracie, v ktorej dav koná priamo, bez zákonov, využíva fyzický nátlak a vnucuje iným svoje želania a záľuby. Dnes je dav presvedčený, že má právo nanútiť a uzákoniť svoje otrepané názory.“

Tieto slová napísal španielsky filozof Ortega y Gasset vo svojej rozsiahlej eseji Vzbura davov už pred takmer sto rokmi. V nej veľmi presne vystihol, čo sa deje so spoločnosťou odrastenou na demokracii, ktorá má dostatočnú hojnosť, no chýbajú jej elity nastoľujúce víziu a aj kvôli nim upadá jej morálka.

Aj keď sa podľa Gasseta davový človek cíti dokonalý, pripodobnil ho k rozmaznanému dieťaťu, ktoré má možnosť neobmedzenej expanzie svojich túžob, ale zároveň je nevďačné ku všetkému, čo umožnilo ľahkosť jeho existencie. Dav sa búri proti exaktnej vede, technologickej vyspelosti aj proti hodnotám, ktoré mu zaručujú slobody a uplatňovanie práv. Dav neprináša novú morálku, ako davový človek rád o sebe tvrdí.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO