Kákoš z Depaulu: Ľudí bez domova vyháňajú z nákupných centier, chcú sa schladiť a nabrať si vodu

22. júl 2022 o 16:50  I Platený obsah

Ľudia bez domova žijú aj v lete v podmienkach ohrozujúcich ich život.

Ľudia bez domova žijú aj v lete v podmienkach ohrozujúcich ich život a zdravie, hovorí riaditeľ organizácie Depaul Slovensko JOZEF KÁKOŠ.

Okrem toho, že sa často spália či dostanú úpal, skupina ľudí bez domova nemá prístup k pitnej vode a neraz vonku skolabujú, lebo nepoznajú svoj zdravotný stav. Často majú dlhy na zdravotnom poistení, a preto nechodia k lekárom.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Ak niekto zbadá človeka bez domova ležať nehybne na slnku, je dobré sa mu prihovoriť. „Bežne sa ľudia nemajú čoho báť. Skúste ho najprv upozorniť z nejakej vzdialenosti – pozdraviť, že nechcete vyrušovať, ale máte obavu, či sa cíti dobre. Treba s nimi komunikovať normálne ako s každým iným,“ vraví Kákoš.

Majú ľudia bez domova v horúčavách čo piť?

Časť ľudí s tým má naozaj problém. V Bratislave máme totiž početnú skupinu ľudí, ktorí žijú v chatkách, skvotoch či stanoch niekde v záhradkárskych či odľahlejších oblastiach. Často tam majú problém s dostupnosťou k pitnej vode.

Potom je tu aj časť ľudí, ktorí napriek horúčavám trávia čas v rôznych častiach mesta. Napríklad tam majú jedinú možnosť si privyrobiť žobraním alebo zberom železa či papiera.

Celý článek zde |