Kalamáry obsahovaly toxické kadmium. Do Česka se jich dostalo 1,7 tuny

Veterináři nařídili kvůli nadlimitnímu obsahu kadmia stáhnout z prodeje mražené patagonské olihně, tedy kalamáry. Šlo o zásilku původem z Falklandských ostrovů od španělského zpracovatele. Informaci o nadlimitním množství těžkého kovu dostali z evropského systému rychlého varování. Do ČR jich došlo cca 1,7 tuny, mířily do několika firem, sdělil v pátek za Státní veterinární správu Petr Majer.

Zákazníci, kteří si výrobek od společnosti Marfrio s číslem šarže 23072019 a expirací do příštího ledna koupili, jej můžou vrátit do místa prodeje.

V Česku zásilka směřovala podle SVS ke společnosti AG Seafood, dále pak byla distribuovaná do firem Bastam, Food & Friends, IZVRSTAN, Master Fish, METIMPEX, mrazeneryby.cz a Vallis Aurea.

Limit kadmia byl překročen o 0,5 mg/kg a činil 1,5 mg/kg. „Uvedené nedodržení stanovených limitů by nemělo přímo ohrozit zdraví lidí, nicméně takovéto potraviny nepatří do tržní sítě. Při otravě kadmiem, kdy by však musela být dávka několikanásobně vyšší, hrozí nevolnost, zvracení či bolest hlavy,“ dodal Majer.

Kadmium je toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO