Kde všade pôsobí ruská propaganda

13. apr 2022 o 19:23  I Platený obsah

Podpora Ruska rastie s klesajúcou kvalitou demokracie.

Autor je sociológ, člen iniciatívy Svet medzi riadkami

Vladlen Semivolos je ruský veľvyslanec v Ugande. To je štát tak trochu napravo dolu od pomyselného stredu Afriky. Semivolos sa objavuje v tamojšej televízii, postuje na sociálnych sieťach. A vôbec, ambasáda, na ktorej čele stojí od decembra, je v krajine aktívna a pri šírení ruskej propagandy efektívna.

Semivolos nedávno tvítol obrázok, ktorý je výstrižkom z klasického sovietskeho plagátu, prvého, ktorý vám vypľuje vyhľadávač, keď doň zadáte „anticolonial poster“. Na tento motív miestni obyvatelia podvedome reagujú, predsa len majú s Európanmi – v ich prípade s Britmi – svoju históriu.

Vôbec pritom netušia, že jeho excelencia klame – píše tam, že Rusko sa nikdy nepoškvrnilo otrokárstvom či kolonializmom.

Propagandistický plagát, ktorý tvítol ruský veľvyslanec.Propagandistický plagát, ktorý tvítol ruský veľvyslanec.

Nie je to pravda, len to robilo inde (v Strednej Ázii, na Kaukaze, ale aj na Ukrajine) a inak než Európania v Afrike. A bolo aj imperialistické a je ním dodnes. Motív plagátu však hrá na tú správnu strunu a povedomie o ruskom kolonializme nemajú ani mnohí našinci, tak prečo by ho mali mať Uganďania.

To, čo sa deje v Ugande, je pritom prípadovou štúdiou procesov, aké sa v tej či onej podobe dejú aj v mnohých ďalších krajinách globálneho Juhu.

Rusko nechce byť regionálnou mocnosťou

Celý článek zde |