Kladivář Křetínský. Čtvrtý nejbohatší Čech se stal minoritním vlastníkem anglického West Hamu, investice ho vyjde na 4,5 miliardy

Kladivář Křetínský. Čtvrtý nejbohatší Čech se stal minoritním vlastníkem anglického West Hamu, investice ho vyjde na 4,5 miliardy

Zdroj: Robert Zlatohlávek
  • Český podnikatel Daniel Křetínský koupil 27 procent akcií fotbalového klubu West Ham United

  • Dle dostupných informací za svůj podíl zaplatil v přepočtu částku 4,43 miliardy korun

  • Britská média v souvislosti s novou akvizicí dokonce zmiňují možnost, že by se brněnský byznysmen mohl v budoucnosti stát jediným vlastníkem londýnského týmu

Že je Daniel Křetínský vášnivým fotbalovým fanouškem, je věc dobře známá. Koneckonců, je to právě on, kdo od 2004 vlastní fotbalovou Spartu, se kterou stihl zatím oslavit čtyři mistrovské tituly. Zdejší fotbalová scéna nicméně začala být rodákovi z Brna malá, a tak se před časem rozhodl, že se porozhlédne i jinde. A zacílil rovnou do společnosti nejprestižnější, totiž do anglické Premier League.

Ve středu odpoledne londýnský tým West Ham United, jehož barvy hájí i tři čeští reprezentanti Tomáš Souček, Vladimír Coufal a Alex Král, na svých webových stránkách potvrdil, že se šestačtyřicetiletý miliardář stal jeho novým menšinovým vlastníkem. Skrze svoji firmu 1890s Holdings v něm koupil 27procentní podíl, za který podle britských médií zaplatí 150 milionů liber, tedy nějakých 4,43 miliardy korun.

„Jsem potěšen, že celý tento proces dospěl ke zdárnému konci,“ citují Křetínského oficiální klubové stránky. „Fotbal je mou vášní. Velice oceňuji a respektuji neobyčejnou historii a tradici West Hamu United, stejně tak jako jeho loajální fanoušky a roli, kterou hraje v mnoha sociálních programech a iniciativách. Všem je zřejmé, jak moc klub během posledních let vyrostl, a já jsem potěšen, že mohu být součástí jeho vzrušující budoucnosti,“ dodává podnikatel, jehož majetek časopis Forbes odhaduje na bezmála 88 miliard korun.

Třetí v tabulce, 18. na světě

Stejný magazín letos zařadil londýnský klub mezi nejhodnotnější fotbalové kluby světa. V jeho aktuálním žebříčku patří West Hamu 18. pozice s celkovou hodnotou 508 milionů dolarů. Lepší „bilancí“ se v rámci ostrovní kopané mohou pyšnit už jen Everton, Tottenham, Arsenal, Chelsea, Machester City, Liverpool a Manchester United.

Křetínský se díky akvizici stane členem představenstva zmíněného klubu. Kromě něj v něm ale zasedne i další Čech, a sice jeho kolega Pavel Horský, uvedli zástupci aktuálně třetího týmu Premier League. Server E15 pak v souvislosti s celým obchodem zmiňuje ještě jednu zajímavost, a sice že by český podnikatel mohl výhledově stát dokonce jediným vlastníkem týmu z východního Londýna. Odkazuje se přitom na britská média.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO